A képen látható (link) szakítódiagram vízszintes tengelyén egy nagy beosztás értéke 0.005, a függőleges tengelyen egy nagy beosztás értéke 18MPa. A nehézségi gyorsulás 9.81 m/s^2 Mekkora az anyag Young modulusa?


( [link]


-Mekkora az anyag szakítószilárdsága?


-A szakítódiagramon szereplő anyagból készült 1.31m hosszú és 26mm átmérőjű kötélre egy 46 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora a rugalmas feszültség a kötélben?


-A szakítódiagramon szereplő anyagból készült 1.31m hosszú és 26mm átmérőjű kötélre egy 46 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora a kötél megnyúlása mm egységekben kifejezve?


-A szakítódiagramon szereplő anyagból készült 1.31m hosszú és 26mm átmérőjű kötélre akasztott testnek mekkora lehet a maximális tömege?



2022. nov. 4. 18:46
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A Young-modulus, más néven rugalmassági modulus jele E, és E=sigma/epszilon= (3*18+4/5*18)MPa / 0,004 = 68,4 / 0,004 = 17 100 MPa = 17,1 GPa.


A szakítószilárdság az a görbe legmagasabb pontjához tartozó feszültség érték, ami: Rm=(4*18+2/5*18)MPa = 79,2 MPa = 79,2 N/mm^2.


-A szakítódiagramon szereplő anyagból készült 1.31m hosszú és 26mm átmérőjű kötélre egy 46 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora a rugalmas feszültség a kötélben?

F=m*g=46 kg * 9,81 m/s^2 = 451,26 N

A=r^2*pi=(13 mm)^2*3,14=530,66 mm^2

szigma=F/A=451,26 N / (530,66 mm^2) = 0,85 N/mm^2 = 0,85 MPa.


-A szakítódiagramon szereplő anyagból készült 1.31m hosszú és 26mm átmérőjű kötélre egy 46 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora a kötél megnyúlása mm egységekben kifejezve?

megnyúlás (epszilon) = szigma/E = 0,85 MPa / (17 100 MPa) = 4,97 * 10^-5

deltaL=epszilon*Lnull=4,97*10^-5 * 1310 mm = 0,065 mm.


-A szakítódiagramon szereplő anyagból készült 1.31m hosszú és 26mm átmérőjű kötélre akasztott testnek mekkora lehet a maximális tömege?

m=F/g

F=szigma*A

maxF=Rm*A= 79,2 N/mm^2 * 530,66 mm^2 = 42 028 N

m=F/g=42 028 N / (9,81 m/s^2) = 4284 kg = 4,284 T.


Remélem tudtam segíteni.

2022. nov. 8. 11:17