Fizika vektorok, mikor melyiket kell használni?


Az a helyzet, hogy mi fizikából felírtunk egy adott mennyiségre két különböző képletet is, mivel vektormennyiség.

Felírtuk abszolútértékesen, hogy az a nagysága/hossza, illetve abszolútérték nélkül, és a 2 képlet nem teljesen ugyanaz.


Az lenne a kérdésem, hogy most mikor melyiket kell alkalmazni?

Ha például egy feladatban megadják, hogy számoljak vele, akkor honnan tudom, hogy melyik képletet használjam?



2022. okt. 20. 09:21
 1/7 anonim ***** válasza:
Persze hogy más, a vektor hossz azt gyök alatt számolod. Teljesen más mint egy irányvektor
2022. okt. 20. 10:12
 2/7 anonim ***** válasza:

Az egyik megadja neked a vektor iranyat is, a masik csak a meretet.


Ha a feladat az iranyara kerdez ra, akkor egyertelmuen azt amikor az iranyat is megkapod, ha csak a meretere, akkor pedig mindegy melyiket hasznalod, hiszen ha megkapod a teljes vektort ki tudod szamolni a hosszat.

2022. okt. 20. 10:12
 3/7 anonim ***** válasza:

mondjuk van a munka képlete : W=F*s


na ez csak akkor igaz, hogyha az erők eredője a munkavégzés hatásvonalában van, tehát mondjuk húzok egy testet F erővel és közben keletkezik egy surlódóerő

a kettőt összeadom és megszorzom az eltelt idővel

akkor mondhatjuk, hogy technikailag skalár mennyiség az erő, de egyébként arról van szó, hogy az erővektor


F+Fs*i + 0*j + 0*k


ahol ijk azok egységvektorok


szóval ha egy mennyiség vektormennyiség, akkor is az marad, hogyha egy feladatot sokkal egyszerűbb megoldani a skalárok szintjén

2022. okt. 20. 10:32
 4/7 anonim ***** válasza:
nyilván egyébként középiskolában azért kaptok skalár szintre lebutítható feladatokat, mert a mátrixokat nem ismeritek, determinánst számolni még nem tudtok
2022. okt. 20. 10:36
 5/7 anonim ***** válasza:
Hmm pedig milyen jó is az😁 meg a kalkulus többi része, én amúgy élem az egyetemi matekot😁
2022. okt. 20. 10:48
 6/7 A kérdező kommentje:

Csak azt nem értem, hogy ha mondjuk egy másik mennyiség képletében szerepel, akkor melyikkel kell használni.


Pl.:


Fluxus = E * A


Ugye itt a térerősség (E) az egy vektormennyiség, de mi felírtunk rá egy képletet a nagyságára és egyet az irányára. Ide ilyenkor melyik kell?


Illetve ha a térerősség vektor nem merőleges a felületre, akkor egy felületvektort kell bevezetnem ami a felülettel párhuzamos.


Viszont ekkor ebből, hogy:

Fluxus = A * E

2db vektort szorzok össze, nem kellene akkor ide egy cos(α) ?

2022. okt. 20. 11:11
 7/7 anonim ***** válasza:

akkora részével kell megszorozni, amekkora merőleges a felülettel


nem biztos, hogy a cos(alfa) a merőleges része, ábrát kell rajzolni és akkor kiderül

2022. okt. 20. 11:35