Határozzuk meg azt a legkisebb 1-gyel kezdődő természetes számot, amely olyan tulajdonságú, hogy ha az elejéről kitöröljük az 1est es beírjuk a végére, akkor az így kapott szám az eredetinek háromszorosa lesz.?


2022. okt. 17. 13:47
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :) most épp hobbiból matekozok, magam sem tudom miért, pedig nem lenne muszáj. 7 éve érettségiztem, de úgy érzem kell valami az agyamnak. A matek meg végtelen és mindenkinek nehéz, úgyhogy gondoltam jó lesz. Te egyébként matek tanár vagy, vagy matek szakos egyetemista? Neked meg ez a hobbid, hogy válaszolgatsz a matekos kérdésekre?
2022. okt. 17. 18:31
 12/14 krwkco ***** válasza:

Legyen a szám n+1 jegyű és az 1-es utáni rész értéke m.

A akkor 3*(10^n+m)=10*m+1.

3*10^n-1=7*m

Növeljük n-et egyesével 0-tól és ellenőrizzük a 7-tei való oszthatóságot:

2=7m

29=7m

299=7m

2999=7m

29999=7m

299999=7m ekkor m=42857

Ennyi.

2022. okt. 17. 19:46
 13/14 steven95 ***** válasza:

Vannak itt nálam profibbak, én Bsc-n tanultam matekot, de mérnökin. Persze én nem csak túl akartam esni a matektárgyakon, én imádom is a matekot. Autodidakta módon próbálom a tudásom "befoltozni". Nem foglalkozok mostanában egyetemi szintű matekkal, ismétlés biztos el kéne nekem is hogy másoknak segítsek egy-egy témában. És van bennem tanári ösztön is, szeretem megmérettetni magam, hogy jól le tudom-e magyarázni, fel tudom-e tárni valakiben a meg nem értés okát. :)


26F


#12 igen ez egyszerű "próbálgatásos módszer", azért ez távol áll az én paraméteres, minden megoldást lefedő megoldásomtól.

2022. okt. 17. 20:31
 14/14 steven95 ***** válasza:

Még érdekesebb mik a sorozat tagjai: x+10^n:

142857

142857142857

142857142857142857

142857142857142857142857

...

2022. okt. 17. 21:24
1 2