Valaki levezetné nekem itt a törtekkel/gyökökkel való műveleteket ?


[link]


Az egyszerűbb deriválás még megy de amikor már törtek vannak vagy gyökök akkor azt már nem értem.


2022. okt. 9. 16:56
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Előre is köszönöm a segítséget !
2022. okt. 9. 16:57
 2/14 anonim ***** válasza:

Ezeknél a feladatoknál pont az a lényeg, hogy törtkitevőként írjuk fel a gyökös kifejezést, mivel az


(x^k)' = k*x^(k-1)


képlet szerint tudjuk deriválni a hatványokat. A te esetedben:


(x^(-4/3))' = -4/3 * x^(-4/3-1) = -4/3 * x^(-7/3)


Persze az eredeti függvény még be van szorozva egy (-1/3)-dal, de a végeredmény is csak ennyivel fog változni, vagyis (-1/3)*(-4/3)*x^(-7/3) lesz a végeredmény, ezt még lehet csinosítgatni.

2022. okt. 9. 17:19
 3/14 anonim ***** válasza:
Jaja, gyöktelenítesz, utána mint hatvány lehet deriválni. Törtekre meg van külön szabály, (f'g-fg')/g2
2022. okt. 9. 18:36
 4/14 anonim ***** válasza:
Amúgy értem mi kavart be, a köbgyök 1/X. Meg kell tanulni, 1/X= X a mínusz 1-en. A köb bejön a kitevőbe a kitevő nevezőjébe, így lesz x 1/3-on. Ezt már lehet deriválni, és kész. A végén még visszaírhatod szebb alakba.
2022. okt. 9. 18:42
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igen a 1/x kavart be. Miért egyenlő az az x a mínusz 1-en ? Ez ugyan olyan szabály mint sok másik, azért mert így van és kész ?
2022. okt. 11. 14:28
 6/14 anonim ***** válasza:
Igen, ezeket gyakorold be. X a -2-on az meg 1/X négyzet, X a mínusz 1/2-en na ez már trükkösebb. Az 1/X^1/2 ami = 1/gyök X, vagy hogy jobban értsd 1/ gyök X^1
2022. okt. 11. 15:33
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a magyarázatot. Lenne még egy kérdésem.



itt jó szabály szerint járok el ?

[link]


Ha igen akkor mikor átírom akkor miért x^1/3 lesz és miért nem 1/x^1/3 ? Miért hagyjuk el az 1/x ből a számlálót ?


A microsoft math solver szerint ennek a megoldása az lenne hogy 1/köbgyök alatt az x^1 ezért szerintem valamit nem jól csinálok.

2022. okt. 12. 21:23
 8/14 A kérdező kommentje:
Nagyon belebonyolódtam már, de úgy érzem hülyeséget kérdeztem mert biztos rosszul oldottam meg vagy a feladat rossz de nem értem hogy most azzal mit is kéne kezdjek az 1/x el
2022. okt. 12. 21:33
 9/14 anonim ***** válasza:
Az X^-1/3 on
2022. okt. 12. 21:38
 10/14 anonim ***** válasza:
A mínusz miatt lesz belőle 1/X^1/3 on, aminél a 3 ast kihozod a gyökjel elé
2022. okt. 12. 21:40
1 2