Azt hiszem bele is zavartam magam rendesen:D

NEM!!! a megoldást kérem, hanem segítséget abban, hogyan vezethetem le. Sajnos már teljesen belezavartam magam, pl. Voldatra negatív számot kapok...

Nem tudom, milyen összefüggést nem veszek figyelembe? A koncentrációt át kell számolni mol/cm3-re? Jelenleg teljesen elvesztem ebben a feladatban :D


Hány cm3 vízben kell feloldani a számított mennyiségű kristályos mangán(III)szulfátot (MnSo45H2O) ahhoz, hogy 100g mangánszulfátra (MnSo4)0,5392 mol/dm3 koncentrációjú vizes oldatot kapjunk?

Mr(MnSo4)=150,98 Mr(H2O)=18,02 ρoldat=1,0848g/cm3 ρ(H2O)=0,9972 g/cm3


2022. szept. 29. 19:13
 1/6 anonim ***** válasza:
Meddig jutottál?
2022. szept. 29. 19:20
 2/6 sadam87 ***** válasza:

(Kicsit zavaros a megfogalmazás, de gondolom a végső oldat tömege kéne, hogy 100 g legyen.)

1. Az oldat tömegéből és sűrűségéből számold ki az oldat térfogatát.

2. Az oldat térfogatából és koncentrációjából számold ki a mangán-szulfát anyagmennyiségét.

3. A mangán-szulfát anyagmennyiségéből és moláris tömegéből ki tudod számítani az oldott (kristályvízmentes) mangán-szulfát tömegét.

4. Az oldat tömeg egyenlő lesz a só (MgSO4) és a víz tömegével. Így kiszámolhatod az összes víz tömegét.

A víz azonban két helyről származik! Egyrészt a hozzáadott vízből (aminek a térfogatát ki akarod számolni), másrészt a kriytályos sóban kristályvízben levő vízből.

5. Ezért ki kell számolni, mekkora tömegű víz volt az eredeti kristályos anyagban. Ezt a korábban kiszámolt mangán-szulfát anyagmenniség alapján tudod kiszámolni. (A kristályvíz anyagmennyisége ennek ötszöröse, abból ki tudod számolni a moláris tömeggel a víz tömegét.)

6. Ezt kivonod az összes víz tömegéből, így megkapod a hozzáadott víz tömegét.

7. A sűrűségadat segítségével kiszámolod a hozzáadott víz térfogatát.

2022. szept. 29. 19:27
 3/6 A kérdező kommentje:

V1=? m2=100g C=n2/Voldat; C=0,5392 mol/dm3


n2=m2/M2=100/150,98=0,6623393827


mivel Voldat= (mA+mB)/ρoldat= (X+100g)/1,0848 g/cm3, végén mA-ra: -99,99961258 (ami ugye lehetetlen)


innen ugyan továbbmentem a V1=m/ρ összefüggéssel, de mivel m1 mínusz...végigszámoltam egyébként ezekkel a számokkal az egyenletet, egy teljesen értelmezhetetlen végeredményt kaptam (1,1280346x10^-6-hoz hasonló, de azt a papírt kidobtam)

2022. szept. 29. 19:37
 4/6 sadam87 ***** válasza:

#3

Na, most már végképp nem világos. A 100 g a tiszta mangán-szulfát, vagy az oldat tömege???

Egyébként jó volna, ha leírnád, hogy mik a jelölések, amit használsz, mert például, hogy mi az az mA, mB és X, nálad, az nekem egyáltalán nem világos. Úgy meg nehéz segíteni...

Egyébként is részletesebben le kéne írnod, hogy látni lehessen, hol a hiba. (Lehet, hogy hibásan változzál dm^3-ből cm^3-be, de ennyiből nem tudom megmondani, tényleg erről van-e szó.)

2022. szept. 29. 19:53
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi a segítséged, sadam87, így már teljesen tiszta lett, ki is jött egy korrektnek tűnő eredmény :D (81, 136721 cm3)


Így visszaolvasva totál katyvasz amit fentebb írtam hozzászólásban, ráadásul nem jó volt az átszámolásom sem dm^3 cm^3-ben sem, nem csoda, hogy butaság jött ki minden alkalommal. Nagyon köszönöm a segítségedet.


(nálunk órán az mA= oldószer tömege, mB= oldott anyag tömege, stb, nyilván a betűk kisindexben, de fogalmam nincs hogyan kell itt írni :D )

2022. szept. 29. 20:17
 6/6 sadam87 ***** válasza:
Ok, értem.
2022. szept. 29. 20:26