Sziasztok, van egy feladatom, elakadtam.

Hogy kapom meg az I1,I2,I3,I4?

A nagy í az könnyű, OHM törvényébe behelyetesítek, soros, és párhuzamosnál eredőt számolok, akkor megvan az ellenálásom.

De ha I(áramerősséget számolok)

Akkor pl I2 az,hogy jön ki? Olyankor OHM törvényébe beírom,és kész? De az első Ellenálást kell számolni vele? :O


2022. szept. 21. 10:51
 1/9 A kérdező kommentje:
2022. szept. 21. 10:51
 2/9 A kérdező kommentje:

Pl ha az I2 akarom kiszámolni akkor?

i=u/r = u/ 5ohm ?

ha a I4, akkor oda 16-ot írom be?

2022. szept. 21. 11:00
 3/9 anonim ***** válasza:

Kiszámolod az eredő ellenállást (Re). R1 és R2 sorosan van kapcsolva, ezekkel még sorosan kapcsolódik a párhuzamosan kapcsolt R3 és R4.

Ezután kiszámolod az eredő áramot: I=U/Re

Ugyanekkora áram folyik az R1 és R2 ellenállásokon is: I1=I2=I.

Az I3 és I4 áram az áramosztó összefüggéssel számítható ki: I3=I·R4/(R3+R4), I4=I·R3/(R3+R4)

2022. szept. 21. 11:36
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és ha feszültséget kell számolni? U1,U2,U3?
2022. szept. 21. 12:02
 5/9 A kérdező kommentje:

Akkor u=r*i

U1 = R1 * I1?

U2 = R2 * I2?

U3 = R3 * I3?

2022. szept. 21. 12:04
 6/9 anonim ***** válasza:
Igen, a feszültségeket úgy kell számolni, ahogy írtad. Mivel R3 és R4 párhuzamosan van kapcsolva, ezért U3=U4, vagyis, ha mindent jól számoltál, akkor, a kerekítésektől eltekintve: I3·R3=I4·R4.
2022. szept. 21. 12:10
 7/9 A kérdező kommentje:

Ahh de szuper vagy, feltöltöm ide a feladatot, gyakoroltam közben másik számokkal, leelenörzöd nekem, hogy jól csináltam? :)

[link]

2022. szept. 21. 12:24
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg jó, de az I3-at elszámoltad.

I3=I·R4/(R3+R4)=0,777·9/(9+17)=0,508 A

I4=I·R3/(R3+R4)=0,777·17/(9+17)=0,269 A

A csomóponti törvény szerit ennek a két áramnak az össze meg kell egyezzen az I árammal:

I=I3+I4=0,508+0,269=0,777 A

U3=I3·R3=0,508·9=4,572 V

U4=I4·R4=0,269·17=4,573 V

Nyilván ezeknek egyezni kell, a kismértékű eltérés a kerekítések miatt van.

Az U1-et és U2-t jól számoltad. Még egy ellenőrzés végezhető, a huroktörvény alapján:

U=U1+U2+U3

U1=I1·R1=0,777·18=13,986 V

U2=I2·R2=0,777·7=5,439 V

U=13,986+5,439+4,572=23,997 V

Ennek 24 V-nak kellene lenni, az eltérés a kerekítések miatt van.

A te számításod szerint: U=U1+U2+U3=13,986+5,439+5,886=25,311 V

Ekkora eltérés a kerítések miatt nem lehet.


Próbáld meg kiszámolni ezekkel az adatokkal:

U=24 V, R1=4 Ω, R2=8 Ω, R3=20 Ω, R4=30 Ω

Ezekkel egész számok jönnek ki, így jobban tudod ellenőrizni a számítást.

Az I3-at és I4-et így is számíthatod: A tápfeszültségből levonod az R1-en és R2-n eső feszültséget, így megkapod az R3-ra és R4-re jutó feszültséget: U3=U4=U–U1–U2. Ezután az R3 és R4 árama Ohm törvényével számítható.

2022. szept. 21. 14:31
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez is a segítségedre lehet:

[link]

Ez egy ingyenes áramkör szimulátor program. Egyszerű hálózatokhoz a használatát nem nehéz elsajátítani. Itt van az eredeti feladat megoldása az LTspice XVII a programban:

[link]

A kékkel felírt értékeket a program számolta.

2022. szept. 21. 15:03