Fezültség esésre méretezés feladat?


Hogyan kell kiszámolni a vezeték méretét feszültség esés figyelembe vételével?


a 2 megoldás közül melyik a helyes?

[link]


az elsőnél a motor wattos áramával számoltam, a másodikban pedig a látszólagos áramával.


nem tudom melyik árammal kellene számolnom. véleményem szerint a látszólagossal, végül is az terheli a vezetéket.



2022. aug. 24. 17:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

"véleményem szerint a látszólagossal, végül is az terheli a vezetéket"

Akkor miért is a wattossal?

2022. aug. 24. 17:22
 2/13 A kérdező kommentje:
neten a wattossal számolnak. de az nekem nem logikus
2022. aug. 24. 17:36
 3/13 anonim ***** válasza:
Mert itt arról van szó, hogy, így indul a magyarázat, a feszültségesés is egy vektor... Most épp nincs időm a részletezést megint bekalapálni, de a wattos árammal való számolással, mint látszik, jól megközelíti az értéket, míg a látszólagossal az meg egy kicsit túlzás. Ha az iskolában a wattossal tanítják, akkor azt alkalmazd, csak tudd a hátterét. Kissé kell hozzá a fazorok ismerete.
2022. aug. 24. 18:04
 4/13 anonim ***** válasza:

Elvileg jól számoltad, de ez egy háromfázisú motor, akkor pedig a feszültségesést még szorozni kell √3-mal.

Háromfázisú fogyasztó esetén:

A feszültségesés: e=√3·I·(R·cosφ+X·sinφ)

R: a vezeték ellenállása

X: a vezeték induktív reaktanciája

I=P/(√3·Uv·cosφ), a fogyasztó látszólagos árama, Uv a vonali feszültség

Kis keresztmetszetű vezetékek esetén X<<R, ezért a feszültségesés jó közelítéssel:

e=√3·I·R·cosφ=√3·Iw·ϱ·ℓ/A

A százalékos feszültségesés: ε=100e/Uv

Ha az induktív reaktancia elhanyagolható, akkor a feszültségesést wattos árammal kell számolni.

2022. aug. 25. 16:05
 5/13 A kérdező kommentje:
Köszi! Igen gyök 3at lehagytam
2022. aug. 25. 17:05
 6/13 anonim ***** válasza:
Amiket én nézek, kandós, műegyetemes meg ilyesmi szerzők műveit, abban nem a vonalira számolják a feszültségesést.
2022. aug. 26. 11:13
 7/13 A kérdező kommentje:

4.

Mármint a vezeték induktív reaktanciája ugye?

Mert akkor jó hogy R*Iw

Ha még nem lenne elhanyagolható akkor Z*Il ugye?

2022. aug. 26. 20:49
 8/13 anonim ***** válasza:

Lehet csak egy fázisvezetőn eső feszültséget számítani, akkor nem kell √3-mal szorozni. Ilyenkor viszont figyelni kell arra, hogy a százalékos feszültségesés számításánál az egy fázisvezetőn eső feszültséget a fázisfeszültséghez kell viszonyítani.

Dr. Novothny Ferenc Kandós Villamosművek jegyzetében így van:

A mértékadó feszültségesés: e’=I·ϱ·ℓ·cosφ/A

Háromfázisú szimmetrikus terhelés esetén a feszültségesés: e=√3·e’=√3·I·ϱ·ℓ·cosφ/A

Ez két fázisvezető együttes feszültségesése. A háromfázisú hálózatok névleges feszültsége a vonali feszültség, ezért ez a számítás a helyesebb.

2022. aug. 26. 20:58
 9/13 anonim ***** válasza:

Hatvani: Hálózatok és berendezések

Morva: Villamosenergetika

Novothny-Hatvani: Villamos művek I.

Novothny: Villamos energetika


Hát ezekben fázisra van számolva.

2022. aug. 26. 21:19
 10/13 anonim ***** válasza:

„Mármint a vezeték induktív reaktanciája ugye? Mert akkor jó hogy R*Iw”

Igen, kis keresztmetszetű vezetékek és kábelek esetén az induktív reaktancia sokkal kisebb az ellenállásnál, ezért elhanyagolható. Ilyenkor három fázisú szimmetrikus terhelés esetén jó közelítéssel lehet így számolni:

e=√3·Iw·R

„Ha még nem lenne elhanyagolható akkor Z*Il ugye?”

Nem, így van. Váltakozóáram esetén a feszültségesés definíciója: a tápponti feszültség abszolút értékének és a fogyasztói feszültség abszolút értékének a különbsége. Ez pedig nem egyezik az I·Z szorzattal, hanem annál valamivel kisebb. Lerajzolod a tápfeszültséget, ettől valamivel kisebbre és valamekkora fázisszög eltéréssel a fogyasztó feszültségét. E két feszültséget összekötő vektor hossza I·Z. Viszont a feszültségesés a tápfeszültség hosszának és a fogyasztói feszültség hosszának a különbsége. Az utóbbi valamivel kisebb, mint az I·Z.

2022. aug. 26. 22:49
1 2