A barbi9 kérdése:

Egy termék eladási(bruttó) ára 1500. 20%os ÁFA esetén számítás ki az ÁFA értékét?


2022. aug. 19. 19:44
 1/8 anonim ***** válasza:
14%
Nettó ár * áfa = bruttó ár!
2022. aug. 19. 20:00
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Mi a kérdés?

Mi nem megy?

Szorzás?

2022. aug. 19. 20:01
 3/8 anonim ***** válasza:
34%
A nyelvtanban nem kell segítség?
2022. aug. 19. 20:01
 4/8 qkker1 ***** válasza:
50%
1500/120*100
2022. aug. 19. 20:02
 5/8 anonim ***** válasza:
1250
2022. aug. 19. 20:02
 6/8 anonim ***** válasza:
43%
A bruttó ár (1500) a nettó és az áfa összege. A nettó ár (áfa nélkül) legyen X, ha az áfa 20%, az 0,2X. Összesen tehát 1,2X=1500. Átrendezve az egyenletet megkapod, hogy a nettó ár, X=1250. Az áfa pedig ennek 0,2-szerese, 250Ft.
2022. aug. 19. 20:42
 7/8 anonim ***** válasza:
64%

Hogy értsd is, hogyan kell számolni;


Minden esetben a NETTÓ árat tekintjük az alapnak (vagyis 100%-nak), így ennek kell mindig a százalékát számolni.


Mivel a nettó árat nem ismerjük, nevezzük el x-nek. Erre rájön az ÁFA, tehát számoljuk ki x-nek a 20%-át, ezt ugyanúgy számoljuk ki, mint számok esetén, csak az eredményben lesz egy betű:


ÁFA: x*(20/100), vagyis 0,2*x, ezt adjuk hozzá a nettó árhoz, vagyis x-hez, így kapjuk a bruttó árat: x+0,2*x = 1,2*x.


Mivel a feladatban a bruttó ár 1500 forint, ezért x helyére olyan számot kell írnunk, hogy az 1,2*x értéke 1500 legyen. Ezt úgy tudjuk a legkönnyebben kideríteni, hogy a kettőt egyenlővé tesszük egymással:


1,2*x = 1500, majd az így kapott egyenletet megoldjuk. Egy egyszerű 1,2-del való osztás után:

x = 1250, tehát a termék NETTÓ ÁRA 1250 forint.


Fontos, hogy mindig nézzük meg, hogy mit kérdez a feladat. A feladat most nem a nettó árat kérdezte, hanem az ÁFA mértékét, tehát azt kell kiszámolnunk; ez nem más, mint az 1250-nek a 20%-a, vagyis 1250*(20/100)=250 forint.


Ellenőrzésként még azt is megnézhetjük, hogy a nettó ár + ÁFA = bruttó ár képlet is teljesül-e; 1250 + 250 = 1500, ez igaz, tehát jól számoltunk.

2022. aug. 19. 20:46
 8/8 anonim ***** válasza:
34%
Akik leszavazták 6-7-et, meg tudnák magyarázni, mi a gond? :)
2022. aug. 19. 23:49