Matek házi. Térgeometria. Segítenél?


a nap piramis egymásra rakott hasábokból áll,ennek szemmel látható felületét bearanyozták az ősi aztékok.a legalsó hasább alapnégyzete 40 m, a legfelsőé pedig 16m.A piramis teljes magassága 20 m.Az egyes hasábok magassága egyenlő,az alapnégyzetek oldalhossza szabályosan csökken(vagyis a szomszédos hasábok különbsége állandó).

*a.) Mekkora területű részt vontak be aranyból az aztékok?

*b.)Mekkora a piramis teljes súlya,ha az építőanyagnak használt kőből 1dm3 4,6 kg?


A segítségedet kérem,nem azt hogy csak az eredményeket írd le.Kérlek írd le a számolás menetét,lépésről,lépésre.


Nagyon szépen köszönöm!


2010. szept. 19. 19:15
 1/3 A kérdező kommentje:
Az lemaradt,hogy 5 hasábból áll.
2010. szept. 19. 19:17
 2/3 anonim ***** válasza:

A megoldáshoz csak a számtani sorozat összegképletére van szükség, ami

Sn = (a1 + an)*n*1/2


Lássuk, mit ismerünk

n = 5 - a szintek száma

mivel a teljes magasság

H = 20 m így egy szint

h = 4 m magas

a1 = 40 m - a legalsó hasáb élhossza

a5 = 16 m - a legfelső hasáb élhossza

ρ = 4600 kg/m³ - az építőanyag sűrűsége


a.) Mekkora területű részt vontak be arannyal az aztékok?

Mivel a feladatban a látható felület szerepel, ez két részből tevődik össze:

1. A hasábok függőleges

2. A hasábok közti vízszintes terület (tkp. a lépcső vízszintes felülete)


1. A függőleges felület

Tf = 4*a*h

Az első hasábé

Tf1 = 4*a1*h

Tf1 = 4*40*4

Tf1 = 640 m²


Az utolsó hasábé

Tf5 = 4*16*4

Tf5 = 256 m²


A teljes függőleges felület

Tf = (Tf1 + Tf5)*n*1/2

Tf = (640 + 256)*5*1/2

Tf = 2240 m²


2. A vízszintes felület

Ez nem más, mint az első és az utolsó szint alapterületének különbsége:

Tv = a1² - a5²

Tv = 40² - 16² = 1600 - 256

Tv = 1344 m²


Az összes festendő terület

Tö = Tf + Tv

Tö = 2240 + 1344

Tö = 3584 m²

==========


b.)Mekkora a piramis teljes súlya

Az 5 hasáb össztömegét kell meghatározni

Az első

V1 = a1²*h*ρ

V5 = a5*h*ρ

Az össztömeg

Vö = (V1 + V5)*n*1/2

Vö = h*ρ(a1² + a5²)*n*1/2

Vö = 4*4600(40² + 16²)*5*1/2

Vö = 61.824.000 kg

===============


Remélem, ilyen részletesség elég a megértéshez, ha nem, kérdezz bátran.


DeeDee

************

2010. szept. 20. 01:03
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen,kedves vagy.így érthető:)
2010. szept. 20. 18:33