Kérném a segítségeteket aki okosabb nálam teljes négyzetre kellene tenni z(x)=8x^2-16x+9 ?


2022. jún. 7. 15:19
 1/6 anonim ***** válasza:
= 8*(x^2-2x)+9 = 8*((x-1)^2-1)+9 = 8*(x-1)^2-8+9 = 8*(x-1)^2 + 1
2022. jún. 7. 15:26
 2/6 anonim ***** válasza:
0%

Az általános megodlás menete:

Először legyen az x² együtthatója 1, ehhez most mindent ossz el 8-cal:

x² – 2x + 9/8

Ezután a "sima" x együtthatóját oszd el 2-vel: 2:1 = 1. Ezt az értéket add hozzá a kifejezéshez, majd vond is le:

x² – 2x + 1 – 1 + 9/8

Ebből az első három tag garantátlan teljes négyzet lesz: x² – 2x + 1 = (x – 1)².

Után a "maradékot" meg összevonod: –1 + 9/8 = 1/8. Az eredmény tehát:

(x – 1)² + 1/8

2022. jún. 7. 15:31
 3/6 anonim ***** válasza:
*Upsz, nyilván 2:2=1-et akartam írni. És ennek az eredményét az x-es tag után célszerű hozzáadni, majd elvenni.
2022. jún. 7. 15:35
 4/6 anonim ***** válasza:
#2: És a végén ne felejts el visszaszorozni 8-al.
2022. jún. 7. 16:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Magyarul, szorzattá alakítod. Ami marad hozzáadod a végén.

a^2-2ab+b^2 = (a-b)^2, ebből a nevezetes azonosságból indulsz ki.

2022. jún. 10. 08:20
 6/6 anonim ***** válasza:
#5, a szorzattá alakítás teljesen mást jelent.
2022. jún. 10. 12:10