Van egy fizika feladat amit nem értek és szerdára meg kéne csinálnom. 1.Egy terepjáró álló helyzetből 324kj munkával gyorsult fel 18m/s sebességre 6s alatt.Mekkora a terepjáró tömege,és mekkora erő gyorsította?


#fizika #Terepjáro #324kj
2022. máj. 30. 20:43
 1/9 anonim ***** válasza:
59%

E_mozgási = .5mv^2

m = 2E/v^2 = 2 tonna

Tegyük fel egyenletes volt a gyorsulás, akkor

a = 18/6 = 3 m/s^2

F = ma = 6000 N

2022. máj. 30. 21:01
 2/9 A kérdező kommentje:
ezt annyira nem értem hogy jön ki.nekünk ugy kell kezdeni hogy Em=Eh es utanna?
2022. máj. 31. 14:39
 3/9 A kérdező kommentje:
valahogy kapizsgálom de ugye ugy vannak az adatok hogy:W=324kj v=18m/s t=6s és a kérdés a F=? m=? igaz?
2022. máj. 31. 17:39
 4/9 A kérdező kommentje:
én úgy kezdtem hogy a=v/t=3m/s2 utánna s=v*t=18m/s*6s=108m és utanna hogy szamoljam ki az F-et illetve az m-et?
2022. máj. 31. 17:43
 5/9 anonim ***** válasza:

Az s=v*t csak egyenesvonalú egyenletes mozgásra igaz. De itt nem 6 másodpercig megy egyenletesen 18-cal, a 18 csak a végsebessége.


Gondolom ilyesmiket írtatok, hogy E_belső = E_kinetikus + E_helyzeti. Itt magasságról nem volt szó, úgyhogy E_belső = E_kinetikus. A kinetikus energia (más néven mozgási):

E_kinetikus = 0.5 * m * v^2


Na most, az energia nem vész el (energiamegmaradás törvénye), tehát ami energiát befektetett a terepjáró motorja, az alakult mozgási (kinetikus) energiává. Tehát E_kinetikus = 324 kJ


A fenti képletet átrendezed, mert a tömeget keresed, a másik kettő adat ismert:

m = 2 * E_kinetikus / v^2 = 2000 kg


Kétféleképpen számolhatod az erőt. Feltételezzük, hogy az erő a 6 másodperc alatt változatlan irányú és mértékű. Ez azt jelenti, hogy egyenletesen gyorsult.


a = v/t = 3m/s^2

F = ma = 2000*3 = 6000 N


Vagy kiszámolod az átlagsebességet:


v_átlag = (v_kezdő + v_végső)/2 = (0+18)/2 = 9 m/s

a megtett út ebből:

s = v_átlag * t = 54m

F = W/s = 324000/54 = 6000 N

2022. máj. 31. 18:10
 6/9 A kérdező kommentje:
jó sikerült megcsinálnom.csak azt nem értem hogy ugye Em=1/2*m*v2 és abból hogy 2*Em/v2
2022. máj. 31. 18:21
 7/9 A kérdező kommentje:
azon kivül értem az egészet csak hogy lett átalakítva az alap Em?
2022. máj. 31. 18:22
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyenletmegoldáskor az egyenlőség jobb és baloldalán is ugyanazt a műveletet végezzük:


E = 0.5 * m * v^2

szorzunk kettővel:

2E = m * v^2

osztunk v^2-tel:

2E/v^2 = m

2022. máj. 31. 18:24
 9/9 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a segítséget
2022. máj. 31. 18:26