Milyen hosszú a háromszög oldala?


ABC háromszögben M a magasságpont, O a körülírható kör középpontja. OM szakasz párhuzamos az AB oldallal, és OM=11. O távolsága az AB oldaltól 5.

Mennyi AB?



2022. máj. 29. 16:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Az M-t tükrözve az AB felezőpontjára, a C O-ra vonatkozó tükörképét kapjuk.


Ez próbáld használni!

2023. okt. 27. 20:51
 2/3 anonim ***** válasza:
2023. okt. 27. 21:36
 3/3 anonim ***** válasza:

Adok három megoldást:



1. Legyen F az AB oldal felezőpontja. Egyrészt az S súlypont a CF súlyvonalon van, másrészt az OM egyenesen (Euler-egyenes), továbbá OS:SM = 1:2. SCM és SOF háromszögek hasonlóak, amiből MC = 10. Pitagorasz-tételből: 11² + 10² = CO² = BO² = 5² + FB², azaz FB = 14, és így AB = 28.


**************************************************


2. Azt használjuk fel, hogy az M magasságpont oldalegyenesekre való tükörképe a körülírható körön van. Legyen M' M-nek az AB-re vonatkozó tükörképe. MM' = 2*OF = 10. OCM' egyenlőszárú háromszög, OM a szimmetriatengelye, így 10 = MM' = CM. Innentől a megoldás azonos az előzővel.


**************************************************


3. Dolgozhatunk vektorokkal is, legyen O az origó, és OM = 𝗲, OF = 𝗳 a bázisvektorok. Világos, hogy 𝗲𝗳 = 0. A csúcsokba mutató vektorokat 𝗮, 𝗯, 𝗰 fejezzük ki az {𝗲, 𝗳} bázisban. Valamilyen x, y valós számokkal:


𝗮 = x𝗲 + 𝗳

𝗯 = -x𝗲 + 𝗳

𝗰 = 𝗲 + y𝗳


Egyrészt: |𝗯|=|𝗰|, így


(x²-1)𝗲² + (1-y²)𝗳² = 0.


Másrészt:


BM merőleges AC-re, ezt vektorosan felírva:


((-x-1)𝗲 + 𝗳)((1-x)𝗲 + (y-1) 𝗳) = 0, amiből



(x²-1)𝗲² + (y-1)𝗳² = 0.


A kapott két egyenlet csak úgy lehet egyszerre igaz, hogy 1-y² = y-1. Ebből y=-2 vagy y=1. Az utóbbi esetben ABC háromszög elfajuló, így marad y=-2, amiből x² = 196/121, és |𝗯-𝗮| = |2x||𝗲| = 28.

2023. okt. 28. 11:24