Az ABC háromszögben AB=AC, BC=8cm, cos(B)=2/3.

AC oldalhoz tartozó magasság hossza=?

AC=?


2022. máj. 28. 11:38
 1/2 anonim ***** válasza:
Egy egyenlő szárú háromszögről beszélünk, ahol B az alaphoz tartozó szög cos inverz függvénnyel kiszámítható. Az is tudjuk mennyi a C hiszen egyenlő szárú esetén megegyezik a 2 alaphoz tartozó szög. Ezután kiszámítható A szög, ez követően pedig megfelezzük a háromszöget és így A1 és A2 szögre esik szét A valamit BC 2 egyenlő részre osztódik. Utána szinuszfüggvénnyel kiszámolod az A1C-t és pitagorasszal a maradékot.
2022. máj. 28. 12:23
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az #1-es igazából jót írt, de nem a legjobbat.


Ha felírod a koszinusztételt (az AC oldalra):


AC^2 = BC^2 + AB^2 - 2*BC*AB*cos(béta),


akkor a cos(béta) helyére be tudod írni a 2/3-ot. A behelyettesítés után ez lesz:


AC^2 = 8^2 + AC^2 - 2*8*AC*(2/3), innen pedig ki tudod számolni az AC szár PONTOS hosszát, ami 6 cm lesz.


A magasság PONTOS kiszámítására több lehetőség is van. Például mivel tudjuk a háromszög mindhárom oldalának hosszát, ezért a Héron-képlettel meg lehet határozni a pontos területet, abból pedig a pontos magasságot. De a tanár valószínűleg inkább ezt a megoldást várja; tudjuk, hogy tetszőleges béta szög esetén


sin^2(béta) + cos^2(béta) = 1, itt írjuk be a koszinusz helyére a 2/3-ot:


sin^2(béta) + (2/3)^2 = 1, rendezés után

sin^2(béta) = 5/9, gyökvonás után

sin(béta) = +- gyök(5)/3 az eredmény, de mivel a béta szög biztosan 0° és 180° közé esik, ezekről pedig tudjuk, hogy szinuszuk mindig pozitív, ezért a negatív eredménnyel nem kell foglalkoznunk.


Ez azért volt jó nekünk, mert ezzel ki tudjuk számolni a háromszög területét az a*b*sin(gamma)/2 képlet szerint; ebbe behelyettesítve a megfelelő oldalakat és az előbb kiszámolt szinuszt: (6*6*gyök(5)/3)/2 = 6*gyök(5), tehát a háromszög PONTOS területe 6*gyök(5) cm^2.


Innen pedig csak a jól ismert a*m/2 területképletet kell elővennünk;


6*m/2 = 6*gyök(5), ennek megoldása m=2*gyök(5), vagyis az AC-hez tartozó magasság 2*gyök(5) cm hosszú PONTOSAN.

2022. máj. 28. 13:34