Aki jó fizikából ezekben a feladatokben tudna segíteni?
1. Mennyi hő szükséges 1,8 dm^3 0°C-os jég megolvasztásához?
2. Mennyi hő szabadul fel 0,4 kg 100°C-os vízgőz lecsapódásakor?
3. Hány °C-os vizet kapunk, ha 0,5 kg -10°C-os jéggel 209,5 kJ hőt
közlünk?
4. 5 dl 24°C-os vízbe hány gramm 0°C-os jeget kell tenni, hogy
10°C-ra hűljön le a víz?
Nem tudom, hogyan kéne hozzáfogni a feladatokhoz, nem értek semmit belőle, szóval nagy segítség lenne, ha valaki meg tudná csinálni ezeket.
"nem értek semmit belőle, szóval nagy segítség lenne, ha valaki meg tudná csinálni ezeket"
Na most segítséget szeretnél, vagy hogy megcsinálják neked? :)
insert coin
Sikerült azóta megoldani? Ha nem, akkor az összes feladathoz a Q=cm∆T képletet kell használni, csak mindegyiknél másik tag lesz az ismeretlen. Figyelve arra, amit előttem írnak.
Az 1-es feladatban a hő ami kell, az egyrészt arra fordítódik, hogy jég felmelegszik nulla fokra, ekkor cm∆T hő keletkezik, majd arra, hogy a 0 fokos jégből 0 fokos víz lesz, vagyis megolvad. Ekkor pedig a keletkező hő az L*m, ahol L az olvadáshő. Az olvadáshő azt adja meg, hogy 1 kg esetén hány kJ hő szabadul fel, úgyhogy ha ezt megjegyzed, akkor csak sima arányosság.
A 2 feladat esetén csak annyi történik, hogy a gőzből víz lesz. Az előbb, amikor a jégből lett víz olvadáshővel kellett számolni, ehhez hasonlóan itt meg forráshő lesz. De ugyanúgy L*m lesz a Q. Csak az L most forráshő. Itt azért nincs cm∆T mert a halmazállapotú változáson kívűl semmi nem történik.
3. Hasonló mint az 1-es csak most az történik, hogy elözsör felmelegszik a jég 0 fokra, megolvad, majd a víz is tovább melegszik, tehát 1 lépéssel több, mint az egyes. Q=cjég*még*∆T (ez a jég felmelegédese) + Lm (a jég megolvadása) + cviz*mvíz*∆T (a víz melegedése) annyi különbség van, hogy ami most kérdés az nem a Q hanem az utolsó ∆T. Mert az azt mutatja mennyire ment fel 0 fokról a víz.
4. Itt azt történik, hogy a jég megolvad, de a víz nem fagy meg. Tehát kell számolni egy jég olvasással és egy víz hűléssel.és azt kell észrevenni, hogy a két hő megegyezik. A jég attól olvad meg, hogy a víz átadja a hőjét, értelemszerűen.
Fu, kicsit kapkodva írtam a választ, nem tudom mennyire érthető, remélem nem hagytam ki semmit a feladatoknál, amikor leírtam milyen folyamatok vannak. Meg remélem nem írok hülyeséget sem, ha igen, bocsi.
Lényeg, hogy ezeket úgy kell kiszámolni, hogy a szöveget elolvasva végiggondolod mi történik. Két dolog történhet, melegedés/hűlés és vagy, halmazállapot változás. Az előbbinél mindig cm∆T a másodiknál meg mindig L*m. Ahol az L az olvadáshő ha szilárd/folyékony átmenet van forráshő ha gáz/folyékony. Ennyi. És azt kell megnézni melyik komponens melyiket csinálja, és azzal számolni kell. Nem tudom mennyire érthető, mert hajlamos vagyok katyvaszt írni. Ha nem az, akkor írj, hogy hol nem és kicsit összeszedettebben megpróbálom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!