Ezt az azonosságos feladatot hogyan kell megoldani?


Üdv,

Volna itt egy feladat: azonosságok alkalmazásával írjuk fel a következő osztások hányadosait:

(a^3+b^3)/(a+b)

Tudtommal (a^3+b^3) azonosság nem létezik, ellenben mondjuk az (a^3-b^3)-el, amely (a-b)(a^2+2ab+b^2).

Arra gondoltam (de komplexszámokat még NEM tanultam), hogy esetleg itt ki kellene lépni a valós számok halmazából?... Ha igen, úgy ez a feladat egyelőre irreleváns nekem.

Köszönöm előre is a segítséget!



2022. máj. 23. 22:13
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha n > 1 páratlan, akkor van azonosság az (a^n + b^n)-re:

a^n + b^n = (a + b)*(a^(n–1) – a^(n–2)*b + … + b^(n–1)).


a^3 + b^3 = (a + b)*(a^2 – a*b + b^2).


Ellenőrzésként bontsd ki a zárójeleket.

2022. máj. 23. 22:20
 2/9 A kérdező kommentje:

Óhh köszönöm!

Akkor ezeket most már mégjobban megértem, mert még mindig vannak hiányosságaim.

Ment a zöld kéz!

2022. máj. 23. 22:32
 3/9 A kérdező kommentje:
Esetleg erre egy (tér)geometriai bizonyítást lehet adni, mint az alapabb nevezetes azonosságokra? Arra gondoltam, hogy pl. a), és b) oldalhosszúságú kocka térfogatával valahogy eljátszani.
2022. máj. 23. 22:33
 4/9 A kérdező kommentje:
Ha meg lehet csinálni, akkor kérlek ne írd le a menetét, had jöjjek rá, de ha ez hülyeség akkor viszont nem vesztegetem vele az időm, hanem haladok másfele:)
2022. máj. 23. 22:34
 5/9 anonim ***** válasza:
2022. máj. 23. 22:38
 6/9 anonim ***** válasza:
Ipsz… A 22:34-es kommentet későn olvastam. Nem mondom, hogy túl frappáns, de meg lehet csinálni, lásd a linket az előző hozzászólásomban.
2022. máj. 23. 22:39
 7/9 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm:)

Akkor próbálkozom, aztán ha nem jön ki, akkor megnézem.

2022. máj. 23. 22:41
 8/9 anonim ***** válasza:

Az ilyen hányadosokat érdemesebb visszavezetni a mértani sorozat összegképletére (már ha tanultál olyat), vagyis egy a*(q^n - 1)/(q-1) alakú képlet szülessen meg. Esetünkben:


(a^3 + b^3)/(a+b)


Ha b=0, akkor nincs nehéz dolgunk, mert az eredmény a^3/a=a^2 lesz (már ha a=/=0).


Ha b=/=0, akkor emeljünk ki a számlálóból (-b^3)-öt, a nevezőből (-b)-t:


(-b^3)/(-b) * (a^3/(-b^3) - 1) / (a/(-b) - 1), kicsit átalakítva:


b^2 * ( (-a/b)^3 - 1) / ( (-a/b) - 1) )


Ha most erre ránézünk, akkor láthatjuk, hogy ez az összeg nem más, mint annak a mértani sorozatnak az összegképlete, amelynek első tagja b^2, hányadosa (-a/b), és 3 tagú. Ezek alapján fel tudjuk írni a mértani sorozat tagjait:


Első tag: b^2

Második tag: b^2 * (-a/b) = -a*b

Harmadik tag: -a*b * (-a/b) = a^2


Ezek összege: b^2 - a*b + a^2


Tehát (a^3 + b^3)/(a+b) = b^2 - a*b + a^2.

Ellenőrizni úgy lehet, hogy felszorzol a nevezővel és kibontod a zárójelet. Az is látható, hogy a képlet b=0 esetén is működik, egyébként.

2022. máj. 23. 23:22
 9/9 A kérdező kommentje:

Koszonom az utolso választ is!

Azonban ezt most igy azonnal nem ertem, ezt le kell írnom papirra.:)

2022. máj. 24. 15:00