Ha olyan óleum áll rendelkezésünkre, amely tiszta kénsavban oldott, 10 tömeg% kén trioxidot tartalmaz, ebből mekkora tömegű kell az állás közben felhígult, 80,0 tömeg%-os kénsavoldathoz keverni, hogy ismét 98,0 tömeg%-os kénsavat kapjunk?

Már mindenféleképpen próbáltam kiszámolni de egyszerűen nem megy.

2022. máj. 10. 14:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Az oleumot 100%-nal is tomenyebb kenaavnak kell elkepzelni. 10 g SO3 0,125 mol, vagyis 12,25 g H2SO4-el egyenerteku.

Megjegyzés: magyarul ha 100 g oleumhoz 2,25 g vizet adsz, akkor 102,25 g 100%-os kensavad lesz gyakorlatilag.

Tehat - tudom furan hangzik- 100 g dikensavat 102,5%-os kensavoldatnak kell felfogni.

Legyen mondjuk 100 g a 80%-os oldatunk, melyet tomenyiteni kell.

Ekkor az m1*w1+m2*w2=(m1+m2) *w3 keveresi egyenletet alkalmazva:

100*80+x*102,25=(100+x)98

Ebbol x=423,53 gramm.

Ennyi dikensavat kell tehat a felhigult oldathoz adni, hogy az 98 tszazalekos legyen ujfent.

2022. máj. 30. 00:59
 2/2 anonim ***** válasza:

1-es vagyok, javitas:

Tehat - tudom furan hangzik- 100 g dikensavat 102,5%-os kensavoldatnak kell felfogni.

Helyett: 102,25%-os kensavoldatnak....

2022. máj. 30. 01:00