Mi a különbség az ionos és a kovalens kötés között?
Figyelt kérdés
Mikor használjuk melyiket? Mitől függ? Nem értem, pedig sok helyen néztem2022. máj. 8. 15:06
1/4 anonim válasza:
A kovalens kötés közös elektonpárral létrejövő kötés, azaz pl. a hidrogén elemmolekula esetén a két hidrogén az 1-1 elektronját beadja a közösbe, a 2 elektron egyszerre fog tartozni mindkét atomhoz. Ionos kötés főleg fémek és nemfémek között alakul ki, itt elektrosztatikus vonzás tartja össze a pozitív és negatív iont. Jó példa rá a nátrium-klorid, konyhasó. A Nátrium lead 1 elektron a legkülső héjáról, így az elektronhiány miatt pozitív töltésűvé válik. A klór atom ezzel szemben felvesz még egy elektron a legkülső héjára a nátriumtól, így az elektrontöbblet okán negatív töltésűvé válik. A két iont pedig összetartja a vonzás. A nátrium által leadott elektron már a klórhoz tartozik, nem pedig mindkét atommaghoz, mint a kovalenskötésnél.
2/4 anonim válasza:
Még egy kis kiegészítés : A kovalenskötés főként nemfémek között jön létre. Tehát elemmolekulák pl. O2, Cl2, H2. Illetve nemfémes vegyületek pl. ammónia, szénhidrogének, sósav, kénsav... stb. Az ionos kötés pedig ugye fém-nemfém között, egyszerű ionokkal pl. Nátrium-klorid, Kálcium-oxid, Vas-szulfid. de összetett iont tartalmazó ionos vegyületek is vannak : Nátrium-szulfát, Kálium-nitrát, Réz- karbonát. azért fém és nemfém között jön létre, mivel a fémek legkülső héján kevés elektron van, ők ezeket leadva alakulnak pozitív ionná, ekkor kerülnek nemesgáz szerű szerkezetbe, míg a nemfémek elektronokat vesznek fel, hogy telítsék legkülső héjukat, ezzel negatív ionná alakulva.
3/4 Z003 válasza:
Amiket előttem írtak eléggé jól összefoglalja a kérdésed, viszont nem tért ki a "Mitől függ?" részre. A kialakuló kötést nem az elemek csoportjától függ mint: nem fém, fém, átmeneti fém, stb.. hanem az elektronegativitásuk közötti különbség. Általában azt mondják hogy a részvevő elemek elektronegativitásuk közti különbség nagyobb mint 2, akkor a kötés ionos jellegű lesz. 2-nél kisebb akkor kovalens, ha pedig 0,5-nél kiesebb akkor meg apoláris kovalens kötés.
Persze ez nem ennyire egyértelmű egyes esetekben a határvonal nagyon elmosódik a két kötéstípus között és kialakulnak köztes kötéstípusok. Amik mind a két fajta jellemzőivel rendelkeznek valamilyen mértékben.
4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom
2022. máj. 8. 18:30
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!