Egy 5 kg tömegű test 1m hosszúságú zsinóron, függőleges síkban forog olyan sebességgel, hogy amikor a test a körpálya legfelső pontján tartózkodik, a kötélben éppen nem ébred erő. Mekkora a test pályamenti sebessége a körpálya legalsó pontján?


2022. máj. 4. 18:08
 1/2 krwkco ***** válasza:

A felső holtponton a körmozgásból eredő gyorsulás éppen megegyezik a nehézségi gyorsulással. Ebből kiszámítható a tárgy sebessége és mozgási energiája.

Az alsó holtponton a mozgási energia annyival növekszik, amennyit a helyzeti energiából veszített az ereszkedéssel.

energiamegmaradás.

2022. máj. 4. 18:29
 2/2 anonim ***** válasza:

Felső pont:


mg = mv^2/R ebből megvan a v nagysága.


Alsó pont w sebességét energiamegmaradással kapjuk:


(1/2)mw^2 = (1/2)mv^2 + mg(2R)

2022. máj. 4. 20:48