Hány négyzetméter csempét kell vásárolnunk egy szabályos hatszög alapú, függőleges falú medence kicsempézéséhez, ha a medence oldala 3 m hosszú és mélysége 1,5 m?


(a burkoláshoz a tényleges méretnél 10%-kal többet kell vásárolnunk?; a medence alját és oldalát is csempézzük.

Gondolatmenettel és megoldással, légyszives.


2021. jún. 2. 20:46
 1/7 anonim ***** válasza:

Készíts egy jó rajzot, nem olyan bonyolult ez.


Kell egy szabályos hatszög területét kiszámolni (medence fenék) aminek az oldala 3m, meg 6 db négyszögét ami a medence oldala. (3*1,5)

A kapott eredményt összeadod, és rászámolsz még 10%-ot.

2021. jún. 2. 21:24
 2/7 Psylocyber ***** válasza:

#1 ez a csempemérettől és a fuga méretétől is függ, a vágás okozta veszteség miatt például. De persze a kérdés a gyakorlatban ennél egyszerűbb, mert egyszerűen fölé kell lőni, tehát nem kell tűpontosan kiszámolni, meg csomagban veszed eleve.

Igen, tudom, hogy ez csak egy matekpélda volt de szeretem komplikálni a dolgokat és ilyen remek humorérzékem van :D

2021. jún. 2. 21:33
 3/7 Psylocyber ***** válasza:
egyébként h válaszoljak is a példára az alap területe az ((3*gyök(3))/(2*a) + (6*3*1.5))*1.1, ahol 'a' a hatszög oldala.
2021. jún. 2. 21:37
 4/7 lord R.Dávid válasza:

Szia

Ez egy egyszerű példa, ha kinyitod a négyjegyűted magadtól is menne.

Megoldás:

A=2*T+K*m (egyene hasáb általános felszín képlete, T:alapterület, k:alaplap kerülete (itt most K=6*a=6*3), m:magasság (itt most m=1,5))

T=n*R^2*sin(alfa)/2 (szabályos n-szög terület képelete, n:ahány oldal (itt most n=6), R:a köréírható kör sugara (itt most R=a=3), alfa=360/n).

Ha meg van A, akkor vonj ki belőle T-ét (nincs a medencének teteje), és aztán szorozd meg 1,1-el (10% plusz).

Sok sikert a példához, ez egy kicsit általános levezetés volt. :)

2021. jún. 2. 21:43
 5/7 Psylocyber ***** válasza:
#2 mármint nem az alapé lol hanem az egészé bocsi:D
2021. jún. 2. 21:45
 6/7 Psylocyber ***** válasza:
úgy értem #3 ... lool baszki ez már fáj
2021. jún. 2. 21:46
 7/7 Psylocyber ***** válasza:
#4 kicsit általános?:) szerintem gyönyörű volt bár mondhatni nem a legegyszerűbb, de abszolút igazad van :D
2021. jún. 2. 21:49