Miért nem jó az én megoldásom? Valószínűségszámítás


A biológiaérettségi egyik tesztkérdésénél a megadott öt válaszlehetőség közül a két jót kell megjelölni.


Számítsa ki annak a valószínűségét, hogy az öt lehetőség közül a kettőt véletlenszerűen kiválasztva a két jó választ találjuk el!


Megoldásom, illetve a jó megoldás: [link]


Igazából az érdekelne, hogy én ezzel mit számolta ki? Valaki áttudná úgy fogalmazni a kérdést, hogy a megoldásom jó legyen rá? nagyon nem értem..


Előre is köszönöm a válaszokat


2022. ápr. 28. 13:03
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Feltételezem, hogy a törteket hatványozod, nem csak a számlálókat.


Hát ezzel kb. semmit. Ezért érdemes -pláne középszinten- a klasszikus valószínűségi modellel számolni, nem pedig a független valószínűségek szorzatával.


Amire a számításod igaz lenne, az inkább valami visszatevéses mintavételű feladat lenne. Például van egy doboz, amiben 2 piros és 3 kék golyó van, ebből a dobozból húzunk egyesével, majd visszatesszük a golyókat húzás után, akkor mekkora annak a valószínűsége, hogy 2 pirosat és 3 kéket húzunk. Erre az lenne a valószínűség, amit te írtál.


Illetve a te feladatod így lenne átfogalmazható: egy vizsgázó 2/5 valószínűséggel bejelöl egy választ (maradva az előbbi példánál; ha piros golyót húz, akkor jelöl, ha kéket, akkor nem), akkor mekkora annak a valószínűsége, hogy pontisan két választ jelöl. De ebben még nincs az benne, hogy a HELYES választ jelöli be.


Ahogy lehetett volna még számolni:


Összes eset: két választ 5*4 = 20-féleképpen tud (figyelembe véve a jelölés sorrendjét is).

Kedvező eset: a két jó választ 2*1=2-féleképpen tudja bejelölni.

Valószínűség: 2/20 = 1/10 = 0,1 = 10%.

2022. ápr. 28. 13:21