Adva van egy kör. Valahová berajzolunk egy húrt, ami két körcikkre osztja a kört.

Ismert a húr(L) hossza és a kör átmérője (D).

A körcikkek magasságát szeretném kiszámolni. Értelemszerűen, ha az egyik megvan, akkor azt levonva az átmérőből meg lesz a másik is.



#Húrszámítás
2022. ápr. 22. 22:23
 1/3 anonim ***** válasza:
87%

Ha húrt húzol be, akkor körszeleteket kapsz. A körcikk az teljesen más (két sugarat behúzva kapod a körcikket).


Ha adott a kör átmérője, akkor annak sugara is. Ha összekötjük a kör középpontját a húr végpontjaival, akkor egy egyenlő szárú háromszöget kapunk. Ha kiszámoljuk a háromszögnek a húrra merőleges magasságát, akkor a körszelet magasságához csak annyi a dolgunk, hogy levonjuk a kör sugarából ezt a magasságot.


Általánosan: legyen a kör átmérője d, a húr hossza h. Ha d=h, akkor triviális okok miatt két félkört kapunk, amelyek magassága d/2 lesz.


Ha d>h, akkor a kör sugara d/2, majd megrajzoljuk az előbb említett háromszöget, behúzzuk annak húrra merőleges magasságát (m). A magasság merőleges a húrra és felezi azt, így kapunk derékszögű háromszögeket, amelyeknek oldalai így m, h/2 és d/2 nagyságúak lesznek, ahol a h/2 annak átfogója. Pitagorasz tételével:


m^2 + (h/2)^2 = (d/2)^2, m-re rendezés után:


m = gyök(d^2-h^2)/2


A fentiek értelmében a kisebbik szelet magassága d/2 - gyök(d^2-h^2)/2, vagyis (d-gyök(d^2-h^2))/2 lesz. A nagyobbik szelet magasságához pedig hozzáadjuk a háromszög magasságát a sugárhoz, tehát (d+gyök(d^2-h^2))/2 lesz a képlete.

2022. ápr. 22. 22:53
 2/3 anonim ***** válasza:
87%

Bocs, most vettem csak észre, hogy más jelöléseket akarsz használni. Azokkal:


-a kisebbik szelet magassága: (D-gyök(D^2-L^2))/2,

-a nagyobbik szelet magassága: (D+gyök(D^2-L^2))/2,

-ha pedig a két szelet egyenlő területű, akkor magasságaik D/2 nagyságúak.

2022. ápr. 22. 22:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Valóban, azt tényleg szeletnek nevezik, nem körcikknek. A képlet nagyon jó, hálás köszönet érte.
2022. ápr. 23. 17:10