Bata Zsófi kérdése:

A f=16 cm fókusztávolságú gyújtőlencsétől milyen távol helyezzük a gyertyát hogy a tárgyal azonos méretű valódi kép ?

S.O.S.

2022. ápr. 21. 08:31
 1/5 A kérdező kommentje:
Esetleg levezetve meg tudnátok mutatani hogy hogyan kell csinálni?
2022. ápr. 21. 08:55
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Kétszeres fókusztávolságra, azaz 32 cm-re.


A tárgy csúcsából az optikai tengellyel párhuzamosan haladó fénysugár a lencsén megtörve a túloldalon a fókuszpontba jut, és azon keresztül halad tovább.


A tárgy csúcsáról az innenső fókuszponton át haladó sugár a lencsén úgy törik meg, hogy a túloldalt az optikai tengellyel párhuzamosan fog haladni, és metszi az előbbi fénysugárt.


Ha ezt felrajzolod, láthatod, hogy az elrendezés középpontosan szimmetrikus, a kép nagysága megegyezik a tárgy nagyságával, csak fordított állású.

2022. ápr. 21. 09:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2022. ápr. 21. 09:21
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első kép az alábbi linken:


[link]

2022. ápr. 21. 09:23
 5/5 Tom Benko ***** válasza:

f(k+t)=kt

Ha t=k, akkor 2ft=t^2, t-vel osztva t=2f.

2022. ápr. 22. 18:51