Hogy kell megoldani az alábbi kémia emelt színtű feladatokat? Le tudná nekem valaki érthetően vezetni?
1. Hasonlítsa össze az ammónia és a hidrogén - jodid moláris tömegét és forráspontját! Adja meg az adatok közötti összefüggés anyagszerkezeti magyarázatát!
2. Rejtvények gyakori kérdése a katód ,,töltése". Van-e egyértelmű válasz erre a kérdésre? Miért? Jellemezze ebből a szempontból a galváncella és az elektrolizáló cella elektródját!
3. Az ammónia ipari szintézisét kb. 450 °C-on, vaskatalizátor alkalmazása mellett, 30 MPa nyomáson végzik. Mi indokolja a fent említett hőmérséklet, nyomás, illetve a vaskatalizátor alkalmazását?
4. A salétromsav előállítása során a nitrogén-dioxid elnyeletését levegő jelenlétében végzik. Miért? (megfelelő reakcióegyenlettel)
1. Az ammónia forráspontja alacsony, mivel gyenge diszperziós kötések tartják össze a molekuláit, gyenge lúgról van szó. A HI forráspontja is hasonlóan alacsony (-35fok), viszont egy erős sav, vízben disszociál.
2. Az elektródok mindkét esetben indifferensek (pl. grafit elektródot használnak), így a katód töltése az elektrolit oldattól függ.
3. Az alacsony hőmérséklet (kb. 700 fok) az egyensúlyt a termékképződés irányába fogja eltolni, mivel az ammóniaszintézis egy exoterm reakció. Magas nyomás esetén a kisebb térfogat felé tolódik az egyensúly, ami ebben az esetben a termékképződést jelent (hiszen az ammónia térfogata kisebb, mint a kiindulási anyagoké). Végük pedig, a vaskatalizátor használata azért indokolt, mert új reakcióutat nyit, (pontosabban csökkenti az aktivált komplex energiaszintjét) így gyorsabb lesz a kitermelés.
4. A salétromsav ipari előállítása több (oxidációs) lépésből áll. Először az ammóniát oxidálják, amelyből nitrogén monoxid keletkezik, azt újra oxidálják, és nitrogén dioxid keletkezik, amelyet oxigénnel és vízzel léptetnek reakcióba, hogy megkapják a salétromsavat.
Az egyenlet így néz ki:
1. lépés: 4 NH3 + 5 O2 = 4 NO + 6 H2O (platinakatalizátort használnak)
2. lépés: 2 NO + O2 = 2 NO2
3. lépés: 4 NO2 + 2 H2O + O2 = 4 HNO3
Kedves Kérdező!
Tudom, hogy a házifeladat kategóriában vagyunk, de azért akkor is elegánsabb volna, ha legalább valami próbálkozás látszódna, hogy folgalkoztál a kérdésekkel, és nem csak bemásolnád egy-az-egyben, hogy oldjuk meg helyetted. Én is csak azért írok, mivel volt, aki vette a fáradtságot, hogy ennek ellenére válastzoljon neked, de a leírásában volt pár pontatlanság, amit ki akarok javítani.
1. Magyaráztot lentebb találod.
2. A katód definíció szerint az az elektród, ahol a redukció végbemegy. A töltése attól függ, hogy galvánelemről vagy elektrolíziről beszélünk. (Azt rád bízom, hogy ez alapján melyik esetben milyen a töltése.)
3-4. Ezeket az első válaszoló jól leírta.
#1
"Az ammónia forráspontja alacsony, mivel gyenge diszperziós kötések tartják össze a molekuláit"
Az ammónia molekulái között hidrogénkötések (is) vannak. Azért hasonlít mégis az olvadáponja a hidrogén-jodidéhoz (amely molekulái között csak gyengébb dipol-dipol kölcsönhatsok vannak), mert a hidrogén-jodidnak jóval nagyobb a moláris tömege, ami magasabb forráspontot eredményez.
"így a katód töltése az elektrolit oldattól függ."
Ez nem igaz. Fent írtam a választ a kérdésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!