Egyenletesen lassuló mozgás?
Adott az alábbi példa:
Lejtőn érkezett tárgy a lejtő legalsó pontjában a sebessége 10,5 m/s. Innentől egyenes vonalban vízszintesen halad tovább. A súrlódás elhanyagolható. 1,6 m megtétele után mekkora lesz a sebessége?
Válaszokat köszönöm.
"Ha lejtőn megy, akkor a sebességének van vízszintes és függőleges irányú komponense. A lejtő hajlásszögét is meg kellene adni."
A lejtő alján, a töréspontnál a függőleges komponens is átalakul vízszintessé. Mivel a lejtő és a talaj is olyan szilárd, hogy semennyit sem mozdul el, ezért azokon a test nem tud munkát végezni. Az energiamegmaradás miatt a teljes sebessége vízszintessé alakul.
"akkor már csak azt kell kitalálni milyen nehéz a test, aztán a jól ismert képletbe behelyettesíteni"
Teljesen mindegy, hogy milyen nehéz a test.
A felülethez nyomó erő a test tömegével arányosan növekszik. A surlódási erő szintén. A lassulás viszont -adott erő mellett- a test tömegével fordítottan arányos.
Ezért a tömeg kiesik. Bármilyen súlyú a test, a lassulása 0,4g lesz.
Mit jelent, hogy a súrldódás 0.4? A csúszási súrlódási együttható ennyi vagy a súrlódási együttható? A testnek pedig nem a súlya, hanem a tömege 1.5 kg.
A megoldáshoz három képlet szükséges:
- Newton 2. törvénye: F=m*a, ahol F a csúszási súrlódási erő, innen meghatározható a gyorsulás (ez a következő képletekben negatív előjellel szerepel, mivel lassítja a testet)
- Egyenletesen változó egyenes vonalú mozgás: s(t)=a/2*t^2+v0*t+s0, innen meghatározható, hogy 1.6 m-t mennyi idő alatt tesz meg a test
- Egyenletesen változó egyenes vonalú mozgás: v(t)=a*t+v0, innen meghatározható a sebesség az adott időpontban
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!