Milyen logikával lehet fejben elvégezni olyan osztásokat, hogy például 81000:9?

2022. ápr. 11. 17:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Letakarod a 81000-ben a 3 nullát, mintha ott sem lenne. Utána elosztod a 81-et 9-cel, ami 9. Utána mivel 3 nullát takartál le, a 9 (81:9) végére odaírsz 3 nullát. Így lesz a végeredmény 9000
2022. ápr. 11. 17:31
 2/4 anonim ***** válasza:

De ezekre a trükkökre magadtól is rájössz, ha megérted, hogy müködnek az alapvetö matematikai müveletek, mit az, hogy egy müvelet asszociatív meg kommutatív. Azt is jó tudni, hogy az osztás valójában egy inverz szorzás. Ezekböl már belátható, hogy miért müködik a dolog:


81000 / 9 = 81000 * (1/9) = 81 * 100 * (1/9) = 81 * (1/9) * 100 = 81/9 * 100 = 900

2022. ápr. 11. 17:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Az osztások egyszerűsíthetőek pont úgy, mint a törtek; ha az osztandót és az osztót ugyanazzal a (nem nulla) számmal szorzod/osztod, akkor a hányados nem fog változni.


Például a 788-at osszuk el 16-tal:


788 : 16, a fentiek miatt mindegyiket oszthatjuk 2-vel:

394 : 8, újra tudunk 2-vel osztani:

197 : 4, itt pedig már nem tudunk tovább egyszerűsíteni, így ezt el kell végeznünk. Ránézésre kb. 50 lesz az eredménye, ha ennél pontosabban akarjuk tudni, akkor pontosan kiszámoljuk.

2022. ápr. 11. 19:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget
2022. ápr. 11. 20:33