200g mészkő keletkezéséhez mennyi szén-dioxid szükséges?

Légyszi ha valaki tudja írja le egyenletben is, köszönöm szépen előre is :)

2022. ápr. 2. 15:48
 1/3 anonim ***** válasza:
65%

Nem kell ehhez (kémiai) egyenlet.


A mészkő képlete CaCO3, tehát 1 rész kalciumot, 1 rész szenet és 3 rész oxigént tartalmaz. Nézzük ezek moláris tömegét:


Ca: ~ 40 gramm / mol

C: ~ 12 gramm / mol

O: ~ 16 gramm / mol, ebből 3 van, tehát O3: 54 gramm/mol


Az egyenes arányosság elve alapján tegyük fel, hogy mindegyikből x molnyira van szükségünk, ekkor a kalcium tömege 40x gramm, a szén tömege 12x gramm, az O3 tömege 54x gramm, tehát összesen 106x gramm mészkövünk lesz. Nekünk 200 grammra van szükségünk, így:


106x = 200, ennek megoldása x = 200/106 = 100/53 =~ 1,8868, tehát 1,8868 molnyira van szükségünk a különböző anyagokból.


Ennek megfelelően O3-ból 54*1,8868 = 101,8872 gramm kell, de nekünk O2 kell, ehhez érdemesebb az oxigént kiszámolni; 16*1,8868=30,1888, ennek kétszerese az O2 tömege, vagyis 60,3776 lesz, tehát 200 gramm mészkő ~60,3776 gramm szén-dioxidot tartalmaz.

2022. ápr. 2. 16:00
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az #1 válaszoló annyiban téved, hogy 3x16=48 és nem 54.

A többi emiatt kicsit elcsuszik,de a számolás menete stimmel. A helyes válasz, hogy 2 mol CO2 kell, ami 88 gram.


A keresett egyenlet amúgy a kalcium-oxid elkarbonátosodása.

CaO + CO2 = CaCO3

56g/mol 44g/mol 100g/mol

X 200g

X=44g/mol*200g/100g/mol=88g

2022. ápr. 2. 16:36
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek!! :DD
2022. ápr. 2. 16:37