Hogy kell felírni ionegyenletet?

Előre is köszi!

2022. ápr. 2. 10:41
 1/4 anonim ***** válasza:

Ionegyenletnél pusztán annyit kell tenni, hogy az ionvegyületeket különálló ionok formájában írod fel. Ezt teljes joggal megtehetjük, hiszen a reakciók általában vizes közegben történnek, vizes oldatban pedig az ionvegyületek ionjaikra disszociálnak (esnek szét).

Pl: a NaCl vizes oldatban Na+ ionra, és Cl- ionra bomlik, ennek megfelelően írhatjuk fel az egyenletben. (Időnként azt is jelzik, hogy vize oldatban van az ion a képlet melléírt (aq) jellel.)

2022. ápr. 2. 11:00
 2/4 anonim ***** válasza:

Ion egyenletben az a lényeg, hogy nem csak az anyag marad meg, hanem a töltés is. Továbbá, tipikusan akkor használnak ion egyenletet, ha egy rendszerben csak bizonyos ionok reagálnak. Pl: ólom-nitrátból csapadékképzés konyhasóval.

Teljes egyenlet:

Pb(NO3)2 + 2 NaCl ==> PbCl2 + 2 NaNO3

Ionegyenlet: csak az ólom és a klorid a lényeg, tehát

Pb{2+} + 2 Cl{-} ==> PbCl

Mint látod, az egyenlet jobb oldalán 0 az össztöltés, a bal oldalon szintén, hiszen 1x(+2)+2x(-1)=2-2=0.

2022. ápr. 2. 16:47
 3/4 A kérdező kommentje:

De pl ha cink oldása van híg sósavban,

Zn+H2SO4 akkor hogyhogy együtt marad az SO4? miért úgy lesz, hogy Zn+2H+SO4? Miért nem Zn 2H S 4O?

2022. ápr. 6. 23:26
 4/4 anonim ***** válasza:
Mert összetett ion. Ugyanez van az elektrolízisénél is, ekkor az anódon vízbontás történik, hisz összetett ion révén, nem tud leválni.
2022. ápr. 7. 00:21