SOS valaki segítene elmagyarázni ?


Holnap írok dolgozatot a Termokémiai egyenletekből, de egyszerűen nem értem, próbáltam a könyvből tanulni, videókat nézni, de egyszerűen nem értem, valaki megpróbálná elmagyarázni

Kérlek nagyon fontos!!!



2022. márc. 29. 19:40
 1/4 Z003 ***** válasza:
100%
Tudnál kicsit azűkíteni azon hogy mire lenne szükséged, mert ez egy elég tág téma. Ha mondjuk csak a reakcihő kiszámítása érdekel akkor megspórulunk kb 400 oldal általános termokémiát.
2022. márc. 29. 20:03
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen!!! Arról lenne szó!!

Nagyon köszönöm hogy segítesz!!

2022. márc. 29. 20:08
 3/4 Z003 ***** válasza:

Élősszőr is az alapfogalmak amik ehhez kellenek:

Reakcióhő: Adott kémiai reakcióegyenletben feltüntetett mennyiségű átalakulását kísérő energiaváltozás. A reakcióhő mértékegysége kJ/mol, jele: ∆rH.

Exoterm reakció: olyan kémia reakció ami hőfelszabadulással jár.

Endoterm reakció: olyan kémia reakció ami hőelnyeléssel jár.

képződéshő: 1 mól vegyület képződésének a reakcióhője.


Néhány egyéb alap feltevés:

Az elemek képződéshője megállapodás szerűen 0 kJ/mol.

Egy anyagnak a képződéshőjét nem befolyásolja hogy hogyan képződtek, mindig ugyan annyi.

A reakció jobb és ball oldalán ugyan annyi energiának kell lennie.

Illetve fontos azt megérteni, hogy a megadott energia változás a rendszer energiájára utal. Tehát ha egy rendszer veszít pl. 100kJ-t akkor azt így jelöljük -100kJ. Ezt úgy kell érteni hogy a rendszer mivel energiát veszít - előjelű lesz az energia változás. Ebből ered hogy ha a endszer energiát ad le akkor az egy exoterm reakció (ha ha negatív előjelű a változás. Ha meg pozitív a változás az azt jelenti hogy a rendszer energiát vett fel tehát endoterm a változás.

Egy reakció energia változását úgy kapjuk meg hogy a két oldal anyagainak a képződéshőjének a különbségét vesszük (tehát kivonjuk őket egymásból).


Ezek az alap dolgok amiket tudni érdemes. Most nézzünk meg egy reakció egyenletet.


2 H2 + O2 -> 2 H2O

A kérdésünk, hogy mennyi energia szabadul fel a reakció során. Ami meg van adva: h2O ∆rH = –573,2 kJ/mol.


Mivel tudjuk hogy megállapodás szerint az elemek képződéshője 0. Így ha megakarjuk tudni a reakció energia változását csak ki kell vonnunk egymásból a két oldalt. (figyelni kell arra hogy a képződéshő 1 molra van megadva). Az egyenletünk így fog kinézni: (0 + 0) - 2*(–573,2)= -1146,4 kJ. Így megkaptuk hogy a rendszer -1146,4 kJ energiát veszített, tehát 1146,4 kJ energia szabadult fel. (Ezt megérteni hogy most a belső energiáról vagy a felszabaduló energiáról beszélünk a legnehezebb megérteni az előjelek cserélgetése miatt.)


Következőnek nézzünk egy kicsit bonyolultabb példát:

CH4 + 2 O2 -> CO2 + 2 H2O


A megadot képződéshők pedig: ∆kH(CO2, g) = – 394 kJ/mol,

∆kH (H2O,f) = –573,2 kJ/mol, ∆kH (CH4, g) = – 75 kJ/mol. Itt is ugyan azt kell csinálnunk mint az előző feladatban, kivonni egymásból a két oldal reakcióhőit.

(-75 + 2*0)- (-394 - 2* (–573,2) =

Ha elvégzed az egyenletet megkapod hogy a rendszer mennyi energiát vesztett.


Az utolsó példában nézzük meg hogy lehet egy adott anyag képződéshőjét kiszámolni, ha a reakció hő van megadva. (!Ebben a példában kitalált értékeket adok meg mert nem találtam hivatalos számokat!)


Fe2O3 + Al = Fe + Al2O3


Az adatok: a reakció során 848 kJ/mol energia szabadul fel, az Al2O3 képződéshője -150 kJ/mol.

A kérdés mekkora avas-oxid képződéshője.


Itt azt az alapfeltevést kell használnunk hogy az energia változások összegének meg kell egyezni mind a két oldalon. Így felírhatunk egy 1 ismeretlenes egyneletet:


X + 0 = 0 + (-150) + (-848).

A nullák ugye az elemek képződéshője, a -150 az elumínium-oxidé a -848 pedig a rendszer energia változása (azaz reakció hője).

Rendezve az egyenletet ezt kapjuk : X = -998. így a vas-oxid képződéshője -998kJ/mol.


Az alapok nagyjából ennyi, ezeknek az alapfeladatoknak a variánsait szokták feladni. Esetleg még a molokkal játszhatnak hogy mondjuk nem 1 molra kell számolni hanem 0,5-re vagy 2 re. De az is lehet hogy grammban adják meg de akkor meg csak át kell számolni molba.


Ha valamit nem értettél nyugodtan írj.

2022. márc. 29. 21:01
 4/4 A kérdező kommentje:
Szia!! Nagyon köszönöm a válaszodat ma tudtam meg hogy 83% lett köszönöm!!!
2022. ápr. 1. 18:55