SOS valaki segítene elmagyarázni ?
Holnap írok dolgozatot a Termokémiai egyenletekből, de egyszerűen nem értem, próbáltam a könyvből tanulni, videókat nézni, de egyszerűen nem értem, valaki megpróbálná elmagyarázni
Kérlek nagyon fontos!!!
Igen!!! Arról lenne szó!!
Nagyon köszönöm hogy segítesz!!
Élősszőr is az alapfogalmak amik ehhez kellenek:
Reakcióhő: Adott kémiai reakcióegyenletben feltüntetett mennyiségű átalakulását kísérő energiaváltozás. A reakcióhő mértékegysége kJ/mol, jele: ∆rH.
Exoterm reakció: olyan kémia reakció ami hőfelszabadulással jár.
Endoterm reakció: olyan kémia reakció ami hőelnyeléssel jár.
képződéshő: 1 mól vegyület képződésének a reakcióhője.
Néhány egyéb alap feltevés:
Az elemek képződéshője megállapodás szerűen 0 kJ/mol.
Egy anyagnak a képződéshőjét nem befolyásolja hogy hogyan képződtek, mindig ugyan annyi.
A reakció jobb és ball oldalán ugyan annyi energiának kell lennie.
Illetve fontos azt megérteni, hogy a megadott energia változás a rendszer energiájára utal. Tehát ha egy rendszer veszít pl. 100kJ-t akkor azt így jelöljük -100kJ. Ezt úgy kell érteni hogy a rendszer mivel energiát veszít - előjelű lesz az energia változás. Ebből ered hogy ha a endszer energiát ad le akkor az egy exoterm reakció (ha ha negatív előjelű a változás. Ha meg pozitív a változás az azt jelenti hogy a rendszer energiát vett fel tehát endoterm a változás.
Egy reakció energia változását úgy kapjuk meg hogy a két oldal anyagainak a képződéshőjének a különbségét vesszük (tehát kivonjuk őket egymásból).
Ezek az alap dolgok amiket tudni érdemes. Most nézzünk meg egy reakció egyenletet.
2 H2 + O2 -> 2 H2O
A kérdésünk, hogy mennyi energia szabadul fel a reakció során. Ami meg van adva: h2O ∆rH = –573,2 kJ/mol.
Mivel tudjuk hogy megállapodás szerint az elemek képződéshője 0. Így ha megakarjuk tudni a reakció energia változását csak ki kell vonnunk egymásból a két oldalt. (figyelni kell arra hogy a képződéshő 1 molra van megadva). Az egyenletünk így fog kinézni: (0 + 0) - 2*(–573,2)= -1146,4 kJ. Így megkaptuk hogy a rendszer -1146,4 kJ energiát veszített, tehát 1146,4 kJ energia szabadult fel. (Ezt megérteni hogy most a belső energiáról vagy a felszabaduló energiáról beszélünk a legnehezebb megérteni az előjelek cserélgetése miatt.)
Következőnek nézzünk egy kicsit bonyolultabb példát:
CH4 + 2 O2 -> CO2 + 2 H2O
A megadot képződéshők pedig: ∆kH(CO2, g) = – 394 kJ/mol,
∆kH (H2O,f) = –573,2 kJ/mol, ∆kH (CH4, g) = – 75 kJ/mol. Itt is ugyan azt kell csinálnunk mint az előző feladatban, kivonni egymásból a két oldal reakcióhőit.
(-75 + 2*0)- (-394 - 2* (–573,2) =
Ha elvégzed az egyenletet megkapod hogy a rendszer mennyi energiát vesztett.
Az utolsó példában nézzük meg hogy lehet egy adott anyag képződéshőjét kiszámolni, ha a reakció hő van megadva. (!Ebben a példában kitalált értékeket adok meg mert nem találtam hivatalos számokat!)
Fe2O3 + Al = Fe + Al2O3
Az adatok: a reakció során 848 kJ/mol energia szabadul fel, az Al2O3 képződéshője -150 kJ/mol.
A kérdés mekkora avas-oxid képződéshője.
Itt azt az alapfeltevést kell használnunk hogy az energia változások összegének meg kell egyezni mind a két oldalon. Így felírhatunk egy 1 ismeretlenes egyneletet:
X + 0 = 0 + (-150) + (-848).
A nullák ugye az elemek képződéshője, a -150 az elumínium-oxidé a -848 pedig a rendszer energia változása (azaz reakció hője).
Rendezve az egyenletet ezt kapjuk : X = -998. így a vas-oxid képződéshője -998kJ/mol.
Az alapok nagyjából ennyi, ezeknek az alapfeladatoknak a variánsait szokták feladni. Esetleg még a molokkal játszhatnak hogy mondjuk nem 1 molra kell számolni hanem 0,5-re vagy 2 re. De az is lehet hogy grammban adják meg de akkor meg csak át kell számolni molba.
Ha valamit nem értettél nyugodtan írj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!