Egy iskolának 736 tanulója van. Bizonyítsa be, hogy van három olyan tanuló, akinek az év ugyanazon napján van a születésnapja?

Válaszokat koszonoom

2022. márc. 26. 16:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy év maximum 366 napból áll.

2*366=732 diákot el lehet úgy rendezni, hogy minden naptári napon pontosan két diáknak van szülinapja. A 733. diáktól kezdve már biztosan lesz legalább három diák aki egy napon ünnepel.

2022. márc. 26. 16:30
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Indirekt tegyük fel, hogy az állítás nem igaz, vagyis minden (naptári) napon legfeljebb 2 ember született. Ez azt jelenti, hogy az iskolának legfeljebb 2*366=732 tanulója lehet, ezzel szemben 736 tanulója van, ami ellentmondáshoz vezet. Tehát az eredeti állítás igaz kell, hogy legyen.
2022. márc. 26. 16:30
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. márc. 26. 16:33
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
#1, józan paraszti ésszel így gondolkozna mindenki, viszont ez a megfogalmazás matematikailag nem precíz, és súlyos pontokat vonnak le az iskolákban érte. Ennek oka az, hogy ebben a megfogalmazásban csak azt az egy esetet vizsgáltad, amikor minden napra két embert raksz, és arra az esetre belátod, hogy az nem lehet helyes, de ez önmagában nem garantálja azt, hogy más esetben ne lehetne ellenpéldát találni.
2022. márc. 26. 16:34
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
@4: Skatulyaelv? Ha máshogy rendezzük el, akkor a feltétel máris teljesült.
2022. márc. 27. 10:53
 6/7 anonim ***** válasza:

#5, de azt külön be kell látni, hogy más elrendezésnél is ugyanazt kapjuk. Tehát hivatkozni valamire kell, az nem elég, hogy mindenhova tegyünk két embert, és akkor nem jut többnek hely.

Nem én találtam ki, az egyetemen tanítják így.

2022. márc. 27. 12:54
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
@6: Ha valahová betettünk 3 embert, akkor máris megvagyunk. Erről szól a skatulyaelv pont. A lehető legrosszabb eset, ha minden napra két diák jut tehát, az pedig 2×366=732 diáknál teljesül maximum. Ha még egyet hozzáveszünk, már csak olyan nap jut neki, ahol van két diák. Qed.
2022. márc. 28. 00:38