Egy háromszög oldalfelező merőlegesei a háromszögön kívül haladnak, és a körülírható kört az oldalfelező pontoktól 1, 2, 3 egység távolságra metszik. Mekkora a háromszög területe?


[link]



2022. márc. 26. 12:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem találtam szebb megoldást, de mivel a gondolatmenet vége egy harmadfokú egyenlet, aminek nincsenek szép megoldásai, ezért gyanítom, nem is nagyon lesz ennél szebb megoldás.


Kösd össze a kör középpontját a körnek az ábrán jelölt 6 pontjával (a háromszögcsúcsokkal és a metsző szakaszok végpontjaival, amik egybeesnek az 1;2;3 egység hosszú szakaszokkal), ekkor a háromszögön belül keletkezik 6 derékszögű háromszög, amelyek páronként egybevágóak.

Legyen a köré írt kör sugara R, ekkor a 3 különböző derékszögű háromszögről ezeket mondhatjuk el:

-Az egyik egyik befogója (R-1), átfogója R, a másik befogót nem tudjuk

-A másik egyik befogója (R-2), átfogója R, a másik befogót nem tudjuk

-A harmadik befogója (R-3), átfogója R, a másik befogót nem tudjuk.


Ezekben Pitagorasz tételének segítségével meg tudjuk határozni a másik befogókat R függvényében, ezáltal az eredeti háromszög mindhárom oldalát is.


A háromszög területének kiszámítására sok képlet van, ezek közül kettőt tudunk használni a megismert adatok szerint, mindkét képlet megtalálható ezen az oldalon:


[link]


Az egyik a Héron-képlet:


T = gyök(s*(s-a)*(s-b)*(s-c)), ahol a;b;c a három oldal, s a háromszög kerületének fele (vagyis s=(a+b+c)/2)). Mivel most a háromszög oldalai a Pitagorasz-tételből 2*gyök(valami) alakban vannak, ezért a 2-vel való osztással nem lehet gond.


A másik a háromszög köréírt körének sugarát használja fel:


T = (a*b*c)/(4R), ahol a;b;c a háromszög három oldala, R a köréírható kör sugara.


Mivel mindkét képlettel ugyanazt az eredményt kell, hogy kapjuk, ezért ezt a kettőt egyenlővé tudjuk tenni:


gyök(s*(s-a)*(s-b)*(s-c)) = (a*b*c)/(4R)


Ebbe behelyettesítve és az egyszerűbb átalakításokat elvégezve ezt az egyenletet kapjuk:


[link]


Ha ezt végigkínlódjuk, akkor egy negyedfokú egyenletet fogunk belőle kapni, aminek egy racionális gyöke R=3/2, a harmadfokú egyenletnek csak irracionális gyökei vannak:


[link]


[link]


A négy megoldásból csak az R=~3,8794-es megoldás jöhet számításba, mivel a kiinduló feltételek alapján R>3.


Ha ez megvan, akkor már a háromszög területét könnyű meghatározni.

2022. márc. 26. 13:06
 2/2 anonim ***** válasza:

Jelölje d₁, d₂, d₃ az említett távolságokat, továbbá r a beírható, R a körülírható kör sugarát. Ekkor néhány, a háromszögre vonatkozó trigonometrikus azonosság felhasználásval az alábbi egyenletek adódnak:


d₁ + d₂ + d₃ = 2R-r

d₁*d₂*d₃ = (R/2)*r²


Ebből R-re egy harmadfokú egyenletet kapunk, amiből már a, b, c oldalak kiszámíthatóak, így T is könnyen megvan (lásd a fenti hozzászóló).

2022. márc. 29. 18:07