Írásbeli osztás kétjegyű osztóval. Melyik a legegyszerűbb módszer?


Többféle módszert láttam.


Itt van például ez:


9714:42=


Olyat is láttam, hogy az osztó teljes terjedelmével, 42-vel szoroznak vissza, de olyat is, hogy külön a 4-el, külön a 2-vel. Egyszerűbbnek tűnik, de kacifántos, viszont az előbbinél meg több mellékműveletet kell végezni.


Mit tanácsoltok?


2022. márc. 12. 18:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Hogy érted, hogy "külön a 4-gyel, külön a 2-vel szoroznak"?


Én akkor adok egy harmadik lehetőséget;tudjuk, hogy ha az osztandót és az osztót ugyanazzal a számmal osztjuk, akkor a hányados nem változik (a maradék viszont változhat, emiatt majd vissza kell tárnünk az eredeti feladathoz.


Ennek megfelelően vegyük észre, hogy a 9714 és a 42 is osztható 2-vel, így osszuk el mindkettőt 2-vel:


= 4857 : 21


Az is látható, hogy 3-mal is tudunk osztani, mivel 4+8+5+7=24, ami osztható 3-mal, így ezt kapjuk:


= 1619 : 7


Itt pedig már egyszerű számolni, és a hányados 231 lesz. Mivel 231*42=9702, ezért a maradék 12 lesz.


A maradékot egyébként úgy is megkaphatjuk, hogy megszorozzuk azokkal a számokkal, amikkel egyszeerűsítetük az osztást; 1619:7 esetén a maradék 2, az egyszerűsítéseket 2-vel és 3-mal végeztük, így az eredeti maradéka 2*2*3=12 lesz.


Persze ez nem mindig működik így, de ahol működik, ott érdemes kisebbíteni a számokat.

2022. márc. 12. 18:48
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia, #1 köszönöm a választ.


"Hogy érted, hogy "külön a 4-gyel, külön a 2-vel szoroznak"?"


Úgy értem, hogy az osztót kettéválasztani, és külön-külön szorozni.


Itt van a videó: [link]


2:00-től. Nem a 19-el (osztó) szoroz vissza, hanem külön az 1-el, külön a 9-el.

2022. márc. 12. 19:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezzel a számítással csak annyi a probléma, hogy csak akkor használható, hogyha TUDJUK, hogy a hányados valóban annyi, mint amint leírtunk.


Mert ez a "19 majdnem 20, ezért 3 a hányados" nem mindig működik. Mert ha ugyanezt a 76:19-cel csinálnánk meg, akkor a fenti eszmefuttatás szerint 3 kellene, hogy legyen a hányados, viszont a valóság az, hogy a 19 4-szer van meg a 76-ban, és nincs maradék.


Szóval -meglátásom szerint- mindenképp szükséges az, hogy a visszaszorzással megbizonyosodjunk arról, hogy a hányados megfelelő, mert különben zavar lesz a számításban.


Ezt a fajta számítást eddig nem láttam, de szerintem követethetetlenebb egy most tanuló diáknak, mint az 1-es variáció.

2022. márc. 12. 19:41
 4/4 A kérdező kommentje:

Hát engem eléggé összezavart, ezért linkeltem be, mert kíváncsi voltam, hogy más mit szól hozzá.


De köszönöm, hogy leírtad a véleményed róla, mert akkor ezt nem is fogom használni!

2022. márc. 12. 20:31