Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Gyógyszerelés! Olyan kérdést...

Gyógyszerelés! Olyan kérdést kaptam, amit sosem tanultam. Az orvos 10g glükózt rendelt el. Mennyi glükózt kell a fecskendőbe felszívni, ha a 10ml ampullában 40%-os glükóz oldat van?

Figyelt kérdés

2022. márc. 11. 09:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

40%-os oldat azt jelenti, hogy 40%-a glükóz.

Tehát 10 ml oldatban van 4 g glükóz.

Ebből már ki tudod számolni (vagy egyszerűen látszik), hogy 10 g glükózhoz mennyi oldat kell.

2022. márc. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
28%
Én azért ennyire nem lennék benne biztos, hogy a térfogat (ml) és a tömeg (g) egy az egyben felcserélhető...
2022. márc. 11. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
71%

#2 ennél a feladatnál gyakorlatilag elhanyagolható a gramm és a ml közötti eltérés.


[link]

2022. márc. 11. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Orvosként rendkívül szomorúnak tartom, hogy olyan emberek akarnak EÜben dolgozni, akiknek egy egyszerű, általános iskolai matematikai művelet gondot okoz.


Egyébként 25 ml a jó válasz.

2022. márc. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
61%

#3-as, a hivatkozott linked 5%-os glukóz oldatról ír, a kérdező meg 40%-os oldatról kérdez. És míg a víz sűrűségét ha 1-nek veszem, addig a glukóz sűrűsége 1,54 g/cm3. Nagyon nem mindegy, hogy 1 liter oldatban 50g vagy 400g glukóz van.

Egy vegyész számára amúgy idegbaj, hogy nem rendes tömegszázalékban van a koncentráció megadva, hanem gramm-per-százmilliliter koncentrációban.

Asszisztensem a gyógyszerkönyvre mutogatott, amikor megkérdeztem, hogy az 50%-os cukoroldat az miért nem 50g cukor 50g víz. Mert a fiz-sót olyan nagy elhanyagolással készítik, hogy az előírat 1000 ml vízhez tesz 9 gramm sót. Tehát nem is 1 liter oldatban van 9g só, hanem 1009g oldatban van 9g só. De itt még valóban elhanyagolhatnám. De egy 40% (!) oldat esetében ne tegyek már elhanyagolásokat! Mondanom sem kell az 50% cukoroldatot úgy csinálták, hogy 100 ml vízhez mértek 50g cukrot. A fiz-só előirata alapján... Ha nem figyelek, nem 50, hanem 33,33 százalékos lesz a koncentráció... Nyilván én rendes tömegszázalékról beszélek. Az tiszta sor, ott nincs mellébeszélés.

2022. márc. 22. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!