Kémia feladatlap? SOS

Figyelt kérdés
Igaz-e az állítás, hogy a C≡C kötés kétszer olyan erős, mint a C=C kötés? Indokold a válaszod!

2022. márc. 6. 19:47
 1/5 Z003 ***** válasza:
100%
Nem, mivel a második pi kötés a leggyengébb a három kötés közül, köszönhetően a geometriai elhelyezkedése és a térrész elektronokkal való telítettsége miatt.
2022. márc. 6. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
#1 válasza nem pontosan igaz. A háromszoros kötésben a két pi kötés tökéletesen szimmetrikus és pontosan azonos erősségű. De mivel a szigma kötésnél bármelyik pi kötés gyengébb, ezért mindenképpen igaz az, hogy a háromszoros kötés nem lehet kétszer erősebb, mint a kétszeres.
2022. márc. 7. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Z003 ***** válasza:

A két pi kötés nem egyenlő erősségű. Pontos adatokat nem találtam, de ha megnézed az etán, etén, etin C-C kötéshosszait azt láthatod hogy csökkennek, 153,51 -> 133,9 -> 120,3. Ez azt jelenti, hogy habár a két pi kötés tényleg szimmetrikus, hogy az 1 szigma 1 pi konfiguráció pi kötése eltér a 1 szigma 2 pi konfiguráció pi kötéseitől.


Valamint a ha megnézzük etán, etén, etin C-C kötésenergiáit akkor azok így változnak: 376 kJ/mol -> 728 kJ/mol -> 965 kJ/mol. Ebből a növekedésből nem az látszik hogy a két pi kötés megegyező erősségű lenne. Valamint ha azok lennének mi magyarázza az alkinek jóval nagyobb reakciókéségét az álkénekhez képest?

2022. márc. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

#3: Rosszul gondolod. Az etinmolekula két pi kötése semmiben nem különbözik egymástól. Az etinmolekula kötések szempontjából 90 fokosan forgásszimmetrikus, semmilyen módon nem különböztethető meg a két pi kötés, mivel azokat a szénatom egymástól megkülönbözhetetlen, nemhibridizálódott 2p elektronjai alkotják (mindkettőt kettő-kettő), egymással 90 fokos szöget bezárva. Az egész elrendezés tökéletesen forgásszimmetrikus. Nem tudom ide neked lerajzolni, nézz utána talán egy kémiakönyvben.


A gondolatmeneted ott hibás, hogy a pi kötések egymástól nem függetlenek. Ha berakok egy új pi kötést a meglévő mellé, az az elektronfelhők taszítása miatt gyengíti az előzőt. De végül mindkét pi kötés gyengébb, és a forgásszimmetria miatt egyenlő erősségű lesz. Összességében azonban a két, immár külön-külön gyengébb pi-kötés még mindig erősebb lesz, mint az egyetlen pi-kötés volt. Más szóval tehát a kötési energiák nem additív módon épülnek egymásra, mert a kötések egymásra is hatnak.


Az alkinek relatíve magas reakciókészségét pedig az okozza, hogy a két pi-kötés elektronjai (mivel átlagosan viszonylag távol kerülnek az atomoktól) lényegében funkciós csoportokként működnek úgy, hogy elektrondonorként viselkedhetnek, amint elektron-elszívó, oxidáló jellegű atomok vagy molekulák közelébe kerülnek. A reakcióképességük tehát nem közvetlenül a kötési energiából, hanem sokkal inkább az elektronok atomoktól való nagy távolságából adódik.


Egyébként kémia szakos vagyok, nyugodtan hihetsz nekem.

2022. márc. 7. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Z003 ***** válasza:
Kicsit elbeszéltünk egymás mellett, vagy inkább rosszul fogalmaztam. Én arra akartam kilyukadni hogy az sp^2-es hibridizációban fellépő pi kötés erősebb mint az sp hibridizációból származó egyik pi kötés. Én erre értettem hogy nem ugyan olyan a két pi kötés, de visszaolvasta tényleg nem így jön le.
2022. márc. 7. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!