Mi a valószínűsége, hogy pontosan egy lesz a kiválasztottak közül selejtes?


Egy számítógép-kereskedésben 8 számítógép van a raktárban. Egy vásárló 2 darabot szeretne ebből megvenni. Sem az eladó, sem a vásárló nem tudja, de a számítógép között van 2 selejtes. Tegyük fel, hogy véletlenszerűen választják ki a gépeket.

Mi a valószínűsége, hogy pontosan egy lesz a kiválasztottak közül selejtes?



2022. márc. 5. 23:27
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

Egyszerűbb azokat az eseteket megszámolni, amikor mindkettő jó.


Összes eset: 8*7 = 56

"Rossz eset": most a 6 jó számítógépből választunk ki 2-t: 6*5=30

Kedvező esetek: 56-30=26, tehát 26 esetben lesz az egyik számítógép rossz.


Valószínűség: 26/56 = 13/28 =~ 0,4643 = 46,43%, ekkora a valószínűsége annak, hogy legalább az egyik rossz lesz.

2022. márc. 5. 23:39
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de ez annak a valószínűsége, hogy legalább 1 lesz rossz. Nekem meg a pontosan rossz valószínűsége kellene.
2022. márc. 5. 23:44
 3/9 anonim ***** válasza:
1., megfeledkeztél arról, hogy abban, ahogy számoltál, a "mindkét számítógép rossz" lehetőség is benne van!
2022. márc. 5. 23:48
 4/9 anonim ***** válasza:
3. vagyok. Ha csak ez egyik rossz: (2 alatt 1)*(6 alatt 1)/(8 alatt 2)
2022. márc. 5. 23:49
 5/9 anonim ***** válasza:
Akkor a kedvező esetből levonod a „mindkettő rossz” esetek számát, ami 2*1=2, tehát a kedvező esetek száma 26 helyett 24 lesz.
2022. márc. 5. 23:49
 6/9 anonim ***** válasza:
"az egyik" - akartam írni.
2022. márc. 5. 23:50
 7/9 anonim ***** válasza:
#3, nem feletkeztem meg róla. Nem olvastam el figyelmesen a kérdést.
2022. márc. 5. 23:50
 8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm Nektek! Óriási segítség volt számomra!
2022. márc. 5. 23:54
 9/9 krwkco ***** válasza:

Az összes esetek száma 8*7=56, ahogy 1-es írta. Jegyezzük meg, hogy a különböző sorrendű esetek különbözőnek számítanak.

Úgy is lehet számolni, hogy először a két rosszból kiválasztjuk az egyiket: 2 lehetőség. És a hat jóból is egyet: 6 lehetőség, összesen 2*6=12 kiválasztás. De számít a sorrend és a két számítógépet kétféleképpen lehet sorrendbe rakni: 2*6*2=24 eset.

P=24/56

2022. márc. 6. 07:42