Segítene valaki kérem ebben a kombinatorika feladatban?


1. Négy óvodás körjátékot játszik. Csoportokba oszlanak és kört alakítanak ki mindegyik csoportban. (Lehet, hogy egy nagy körben lesznek, de lehet hogy egy gyerek külön alkot kört, akár négy egyelemű kört alkotnak.) Hány lehetőségük van a játékra? (két felállás/játék akkor azonos, ha mindenki ugyanazt a jobb, illetve bal szomszédot látja mindkét esetben.) Mi a válasz n óvodás esetén?


2. Mi a fenti feladatra a válasz, ha az n óvodás 2 kört alkot? És ha n-1 körbe állnak fel? És ha n-2 körbe?



2022. febr. 28. 12:56
 1/6 krwkco ***** válasza:

1.

Ha simán sorba állnak, akkor gondolom, tudod a választ.

Utána képeznek egy kört. És mivel a körök egyformák, akkor is, ha elfordulnak, az esetek száma annyiszor csökken, ahány elfordulási lehetőség van.

Vagy a legnagyobb óvodást fixen kijelöljük kezdőelemnek és a többiek mögé sorakoznak ahányféleképpen tudnak. Utána bezárják a kört. Akkor a kör elkezdhet forogni, hogy a kezdő óvodás minden pozicióba bekerüljön, mintha őt is választottuk volna. Ezzel minden sorrend előáll, vagyis a megoldásunk teljes. De a forgással új megoldások nem születnek, mert a kör ugyanaz marad.

2.

Álljanak fel az óvodások az előbbi módon egy körbe. Ezt a kört két helyen el kell vágni és összezárni, hogy két kör legyen. Legyen az egyik vágási pont fixen a legnagyobb óvodás bal kezénél. A másik pont meg bárhol, ahol kezek találkoznak. Az így keletkezett esetek mind különböző két kört eredményeznek a gyerekek elosztását és sorrendjét illetően. Ha a köröket nem különböztetjük meg, akkor 2-vel kell osztani, mert ugynaz a megoldás kétféleképpen is előállhat.

Az n-1 és n-2 kör egyszerű, ha átgondolod, hogy ezek mit jelentenek a gyakorlatban.

2022. febr. 28. 14:21
 2/6 anonim ***** válasza:

Nagyon nincs erre megoldás, az eseteket külön-külön össze kell szednünk;


1 körös megoldás: minden gyerek a körben van: 4!/4=3!=6.


2 körös megoldás:

1-3: felírhatjuk ezt a jelsort: _ | _ _ _, a _ helyekre a gyerekeket 4*3*2*1=24-féleképpen tudjuk felírni, viszont a 3 gyerek körben áll, tehát osztunk 3-mal, így 24/3=8-féle felállást kapunk.


2-2: _ _ | _ _, hasonlóan a fentihez, a gyerekeket 4*3*2*1=24-féleképpen tudjuk felírni a körökben a megszokott módon osztanunk kell 2-vel és 2-vel, így 24/2/2=6-féle lehetőséget kapunk. Viszont a körök szimmetriája miatt (az AB|CD és a CD|AB ugyanazt a felállást jelöli) osztanunk kell azok sorrendiségével, ami 2!=2, tehát további 2-vel osztva 6/2=3 lehetőséget kapunk.


3 körös megoldás:


1-1-2: _ | _ | _ _, vagyis 4*3*2*1=24, ezt osztjuk 2-vel a kéthosszú kör miatt, így 24/2=12, végül pedig a két 1-es kör sorrendje miatt osztunk 2!=2-vel, így 12/2=6 lehetőséget kapunk.


4 körös megoldás:


1-1-1-1: _ | _ | _ | _, a fentiek szerint 4*3*2*1=24, ezt osztjuk a körök sorrendiségével, vagyis 4!=24-gyel, így 24/24=1-et kapunk (amit egyébként számolás nélkül is tudtunk volna).


Ezeket összeadva kapjuk a lehetőségek számát; 8+3+6+1 = 18, tehát a gyerekek 18-féleképpen tudnak szétosztódni.


Látható a számolások többrétűségéből, hogy n gyerekre nem lehet általános megoldást adni (legalábbis egykönnyen nem).

2022. febr. 28. 14:36
 3/6 krwkco ***** válasza:

"Nagyon nincs erre megoldás, az eseteket külön-külön össze kell szednünk;"

Az amiket én írtam két körre, nem szedi külön az eseteket és n-re is működik. Szerinted nem jó?

2022. febr. 28. 14:42
 4/6 anonim ***** válasza:

Az 1-es feladat sehol nem írja, hogy két kört alakítanak ki. Sőt, a feladat azt is írja, hogy 1 gyerek önmagában is tud kört kialakítani.


"És mivel a körök egyformák, [...]"


Nem látom a feladatban, hogy ugyanakkora köröket alakítanának ki.


Lehet, hogy én értem félre a feladatot, de a levezetésemből egyértelműen látszik, hogy én hogyan értelmeztem.

2022. febr. 28. 14:51
 5/6 krwkco ***** válasza:

Igazad van. Felületesen olvastam az első feladatot. Az én 1-es megoldásom csak egy körre szól. Amint olvastam, hogy óvodások meg körjáték, rögtön megjelent előttem, hogy simán körbe állnak. És már a megoldással foglalkoztam.

Akkor még gondolkodom az n-es eseten.

2022. febr. 28. 15:18
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. márc. 6. 14:02