Kaphatok segítséget? Matek, középiskola.4 feladatot írtam, mert 70-ből ezzel a 4-gyel van problémám.


1.)Valamely négyzet egyik átlójának H harmadolópontja a négyzet középpontjától 3 cm-re van. Milyen távolságra van H a négyzet csúcsaitól?


2.)Két futó 400 m hosszúságú,kör alakú pályán gyakorol. Ugyanarról a pontról indulnak. Szemben futva 30 másodpercenként, azonos irányban futva 13 percenként találkoznak. Mekkora a 2 futó sebessége?


3.)Melyik az a szám,amelyet hozzáadva a 30-hoz,az 50-hez és a 80-hoz,három olyan számot kapunk,amelyek közül az első úgy aránylik a másodikhoz,mint a második a harmadikhoz?


4.)Ha egy téglalap rövidebb oldalát 3 cm-rel meghosszabbítjuk,akkor olyan négyzetet kapunk,amelynek a területe 24 cm2-rel nagyobb,mint a téglalap területe. Mekkorák a téglalap oldalai?


Nehogy azt higgyétek,hogy a házimat veletek szeretném megcsináltatni. Erről szó sincs. Egyszerúen nem tudom,hogy hogy kell ezeket megoldani,és remélem,hogy valaki elmagyarázza nekem. Köszönöm szépen.


2010. szept. 11. 22:54
 1/10 anonim ***** válasza:

3.-at tudom csak így hirtelen. A 3 szám (egyszerűsítve)

x+30=A

x+50=B

x+80=C


Tudjuk, hogy A/B=B/C (átszorzol)

B*B=A*C, szóval

(x+50)*(x+50)=(x+30)*(x+80)

Megoldod.

2010. szept. 11. 23:15
 2/10 A kérdező kommentje:

Megoldottam,és 10 jött ki. :D:D

Köszönöm szépen :)


Remélem,még a többi 3 feladathoz is kapok segítséget.

2010. szept. 11. 23:27
 3/10 anonim ***** válasza:

Megint én vagyok.

4.-hez rajzolj. A téglalap oldalai x éy hosszúak. Azt írja, ha 3-mal a rövidebbet (legyen az az x) meghosszabbítod, akk négyzetet kapsz. Szóval akkor x+3=y

És a négyzet területe meg (x+3)*(x+3). Ez 24 cm2-rel nagyobb, mint a tégalalp területe, ami meg x*(x+3)

Egyenletet írsz fel a szöveg alapján:

(x+3)*(x+3)-24=x*(x+3)

Megoldod. A rajzolás amúgy sokat segít, próbáld vizuálisan elképzelni.

2010. szept. 11. 23:46
 4/10 anonim ***** válasza:

Még mindig én.

1.-höz is a rajz kell. Lerajzolod, látod hogy a H pont a középponttól (jelöljük O-val) 3 cm-re van. Jelöljük a másik harmadolópontot mondjuk I-vel. Látod azt is, hogy a HO szakasz távolsága 3, de egyben azt is láthatod, hogy a HI szakaszt az O pont felezi. Tehát az átló harmadának a felének (a hatodának magyarul :D) a hossza 3 cm. NA innentől minimális fejszámolás.

2010. szept. 11. 23:49
 5/10 anonim ***** válasza:

Megint én, megvan a 2. is. Ide táblázat a legjobb.

Ugye s=v*t, tehát v=s/t

Tudjuk, hogy ha szembe futnak, akkor fél perc után találkoznak, ebből indulunk ki.

Míg az első x méter utat megtesz 30 s alatt x/30 m/s-el, addig a másik (400-x) m utat tesz meg 30 s alatt (400-x)/30 m/s alatt.

Másik adat, ha ugyanarrafelé futnak, 13 perc, azaz 780 s után találkoznak. Ebből kiindulva a 780 s alatt az első megtesz 780/30= 26x métert (26szor annyit lefut magyarán), mindezt 26x/780 m/s alatt. A második pedig 26x+400 métert tesz meg, mivel ha azonos irányba futnak, ezért egyszer lekörözi az elsőt a 13. percben. Tehát a második megtesz 26x+400 méter utat a 780 s alatt, mindezt (26x+400)/780 m/s-al. Na innentől egy egyszerű egyismeretlenes egyenletrendszert kell felírnod.

(26x+400)/780=(400-x)/30

Megoldod, kiszámolod, elméletben jó :)

2010. szept. 12. 00:00
 6/10 A kérdező kommentje:

A 2. nem jó,mert az jön ki,hogy 0= 10000

Már próbáltam átírni az egyenletet,de máshogy se jön ki. :(

2010. szept. 12. 12:20
 7/10 anonim ***** válasza:

3.) feladat


L = 400 [m]

ts = 30 [s] - a találkozási idő, ha szemben futnak

te = 13*60 = 780 [s] - a találkozási idő, ha egyirányban futnak


v1, v2 = ?

**************

Szemben futnak


Ha ts idő múlva találkoznak, akkor addig az egyik futó

s1 = v1*t1

a másik

s2 = t2*v2

utat tett meg, a két út összege a körpálya hossza, vagyis

s1 + s2 = 400

t1(v1 + v2) = 400


A képlet úgy is értelmezhető, hogy az egyik futó áll, a másik pedig a kettőjük sebességének összegével megegyező sebeséggel fut.

Az ilyen jellegű feladatoknál néha hasznos, ha nem a külső, hanem valamelyik mozgó egységhez rögzített rendszerben vizsgáljuk a mozgást. Tegyük fel, hogy az 1-es futó a vonatkoztatási rendszer: ekkor a 2-es futó hozzá képest

ha egymással szemben futnak - (v1+ v2),

ha azonos irányban futnak, (v2 - v1) sebességgel mozog.

Mivel az 1-es futó áll, a a kettesnek a pálya hosszát kell befutni a találkozásig.

Ebből az adódik, hogy egyirányba futás esetén írható, hogy

t2(v2 - v1) = 400


Tehát a két egyenletünk, behelyettesítve az ismert értékeket:

30(v1 + v2) = 400

(A) 3(v1 + v2) = 40


780(v2 - v1) = 400

(B) 78(v2 - v1)= 40


Az (A)-(B) egyenletrendszert megoldva


v1 = 250/39 [m/s]

v2 = 90/13 [m/s]

==============


*********************************************

4.) feladat

Legyen

a - a téglalap nagyobbik,

b - a kisebbik oldala


A feltétel szerint a négyzet területe:

a(b + 3) = ab + 24

3a = 24

a = 8

=====


De ennél egyszerűbb gondolatmenet is van.

Az eredeti téglalapot négyzetté kiegészítő téglalap hosszabbik oldala 'a', a rövidebbik 3.

A kiegészítő téglalap területe 24, így

3a = 24

a = 8

======


Mivel

b + 3 = a

b + 3 = 8

b = 5

=====


DeeDee

*************

2010. szept. 12. 23:02
 8/10 anonim ***** válasza:
Bocs, a 3.) az 2.) akart lenni. :-)
2010. szept. 12. 23:03
 9/10 anonim ***** válasza:
csak nem berzés vagy? :DD
2012. aug. 21. 11:36
 10/10 anonim ***** válasza:
és csak nem akkor kellett ezeket csinálnod amikor 11-be kerültél? :O :D:D
2012. aug. 21. 11:39