Egy tetraeder határoló lapjai egybevágó háromszögek.

A haromszogek oldalai 13, 14, és 15 cm hosszúak.


Határozzuk meg a tetraederbe írható gömb sugarat.


A tetraeder térfogata, felszíne, és beirhato gombjenek sugara között ez az összefüggés áll fennt:

V=Ar/3.


A felszínt nem nehéz kiszámolni.

Viszont ahhoz hogy a beirhato gomb sugarat megkapjuk, ahhoz először a tetraeder terfogatat kell meghataroznunk.


Addig eljutottam hogy a tetraedernek van bennfoglalo paralelepipedonja.


Majd ezután pitagorasz tétellel a paralelepipedon oldalait is ki tudom számolni.


De a tetraeder terfogatat nem tudom meghatározni.

Valaki segít a levezetesben?


2022. febr. 22. 22:28
 1/1 anonim ***** válasza:

Először is: V=A*r/3 ahogyan írtad.

Másrészt V=sqrt(4*a^2*b^2*c^2-a^2*X^2-b^2*Y^2-c^2*Z^2+X*Y*Z)/12, ahol a,b,c a tetraéder egy csúcsba befutó 3 éle, míg x,y,z az ellentétes (kitérő) élei a,b,c-nek és

X=b^2+c^2-x^2

Y=a^2+c^2-y^2

Z=a^2+b^2-z^2

a formula innen van: [link]

tehát ebből a térfogat számítható, míg V=A*r/3-ból a beírt sugár.

2022. febr. 22. 23:31