Nagyon ki vagyok borulva nem értek semmit a kémiából .

El tudnátok nekem magyarázni a “Kémiai számítások a reakció egyenletek alapján? “

Kérlek SOS

nagyon fontos



2022. febr. 17. 19:59
 1/4 Z003 ***** válasza:
76%
Szia, tudnál kicsit egyértelműsíteni a "Kémiai számítások a reakció egyenletek alapján?" a kémia jelentős részét lefedheti.
2022. febr. 17. 20:34
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia! Az a baj hogy ennyit mondott ebből írunk hétfőn, de mondok egy feladatot hátha úgy egyértelmű lesz

16g kálium per mangán az hevítéssel or hány g és hány mol oxigén keletkezik

2022. febr. 17. 20:39
 3/4 Z003 ***** válasza:
71%

Aha, előszőr fel kell írni a feladaban lejátszódó reakció egyenletet:


2 KMNO4 -> K2MNO4 + MnO4 + O2


Ha ez megvan ki kell számolnunk (ha nincs megadva) nekünk fontos anyagok moltömegét. Ezt az anyagban lévő elemek moláris tömegének az összeadásával kapjuk meg. KMnO4: 158 g/mol, O2: 16 g/mol.


(Általában hogy jobban látható legyen a moltömegeket felírjuk az egyenlet alá, mindegyiket a hozzá tartozó anyaghoz.)


Így már tudjuk hogy a mol azaz 2*158g KMnO4-ból képződik 16g O2.

De a kérdés az hogy 16g KMnO4-ból mennyi keletkezik, ezekk közt a számok között egyenes arányosság áll fenn.

Ha tanultatok már az egyenes arányosságról akkor innentől egyszerű lesz.

Felírjuk az arányosságot:

Ha 316g KMnO4 bő lesz 16g O2 akkor

16g KMnO4 bő lesz Xg O2


X = (16*16)/316= 0,81


Lényegében az arányosságban lévő számokat keresztbe megszoroztuk egymással és felfelé elosztottuk. Ez a szabály érvényesül akkor is ha az X máshol helyezkedik el. Például mennyi permanganátból keletkezik 10g O2


Ha 316g KMnO4 bő lesz 16g O2 akkor

X ből lesz 10g O2.


Itt is kereszbe szorzunk felfelé osztunk:

X = (10*316)/16 =197,5g

2022. febr. 17. 20:55
 4/4 A kérdező kommentje:

NAGYON SZEPEN KÖSZÖNÖM!!!!! EZZEL FOGOM MEGOLDANI AZ ÖSSZESET KÖSZÖNÖM

nagyon hálás vagyok

2022. febr. 17. 21:07