10 g SO3 formálisan miért "felel meg" 122,5 m/m%-os H2SO4-nek?

Nekem nem jön ki ez az érték, hiába számolom.

2022. febr. 4. 16:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Mindegy, hogy mekkora tömegű SO3-ból indulunk ki, az egyszerűség kedvéért legyen ez 80g, azaz 1 mol.

Ha feloldjuk vízben a SO3-t kénsav keletkezik: SO3 + H2O = H2SO4

Látható, hogy 80 g (1 mol) SO3-ból 98 g (1 mol) kénsav keletkezik.


Tehát 80 g SO3 98 g kénsavnak felel meg.

(98 g / 80 g)x100 = 122,5 m/m%-os "kénsavnak" felel meg a SO3.

Villányi Ötösöm lesz... példatárának a 474es és azutáni feladatai ilyen témájúak, a szerző így fogalmaz (némi módosítással):

"Mivel a keverési egyenlet tulajdonképpen tömegmérleg (az "oldott anyagok" tömegének tömegmérlege), és 80 g (1 mol) SO3 az oldatban 98g (1 mol) H2SO4-nak felel meg, a SO3 formálisan (98 g / 80 g)x100 = 122,5 m/m%-os "kénsavként" behelyettesíthető keverési egyenletekbe."

2022. febr. 4. 17:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. febr. 4. 18:26