Gázelegyes feladatnál elakadtam, egy kis segítség?(kémia)


Hány százalékos felesleget tartalmazott az egyik komponensből az a

hidrogén-klór gázelegye amelyet meggyújtva a keletkező gázelegy levegőre vonatkoztatott sűrűsége 0,5448? (M (levegő) = 29 g/mol)


Kiszámoltam innen a gázelegy moláris tömegét, ami 15,7992 g/mol lett. Innen viszont fogalmam sincs, hogyan kéne tovább menni. Elvileg a megoldás az, hogy 300%-os hidrogén felesleg, és a moláris tömegből látszik, de fogalmam sincs, hogy hogyan látszik és miért. Valaki el tudná magyarázni?



2022. febr. 2. 19:30
 1/4 Silber ***** válasza:
100%

A moláris tömeget tudod, amiből kiszámítható annak összetétele - ugyanis csak két komponensed van.


M(e)=x*M(HCl)+(1-x)*M(H2)


M(e) - az elegy moláris tömege (15,7992 g/mol)

x - a HCl aránya a termék elegyben


Kirendezve:

x=(M(e)-M(H2))/(M(HCl)-M(H2))=0,4

Vagyis a termékelegy 40%-a HCl, 60%-a maradvány H2.


Innentől nehezedik a helyzet, ugyanis összefüggést kell találni a termék anyagmennyiségek és a reakcióegyenlet segítségével a kiinduló elegyre.


Reakcióegyenlet:

a H2 + b Cl2 -> 2b HCl + c H2


Tudjuk, hogy x=2b/(2b+c)

Átrendezve c-re: c=2b*(1-x)/x


Visszahelyettesítve az egyenletbe:

a H2 + b Cl2 -> 2b HCl + 2b*(1-x)/x H2


Ezek anyagmennyiségek, amelyekre nem írható fel egzakt egyenletrendszer (változhat a mólok száma a reakció során). A tömegek viszont állandók (ami tömeg reakcióra lett vezetve, annyi lesz a termék tömege is), azaz:

m(H2)+m(Cl2)=m(HCl)+m'(H2)


m' - a visszamaradó hidrogén tömege, hogy megkülönböztethető legyen a kiinduló H2-tömegtől


Ha visszahelyettesítjük az anyagmennyiségi együtthatóinkat, a következőt kapjuk:


a*M(H2)+b*M(Cl2)=2b*M(HCl)+2b*(1-x)/x*M(H2)


Amire ki kell rendezni, az az "a/b" értéke lesz. Definiáljuk a következőképp:

λ=a/b


λ - a teljes kiindulási hidrogén anyagmmennyiség és a reakcióhoz szükséges hidrogén anyagmennyiségének aránya


Kirendezve a fentebbi egyenletet:

λ=a/b=(2*(M(HCl)+(1-x)/x*M(H2))-M(Cl2))/M(H2)


Felmerül a kérdés, hogy valójában mire is kérdez rá a feladat. Nem arra, hogy hányszorosa volt a kiinduló H2-anyagmennyiség az eredetinek, hanem hogy hány százalék felesleg volt a szükségesen felül hozzáadva. Ezt a következőképp definiálhatjuk:

λ'=λ-1


λ' - a feleslegben adott hidrogén aránya

A "-1" jellemzi a reakcióban elhasznált anyagmennyiséget (100%-ot)


A végeredmény pedig λ'=3, vagyis 300%.

2022. febr. 2. 20:54
 2/4 anonim válasza:
Lenyűgöző a szaktudásod, tényleg!
2022. febr. 3. 09:27
 3/4 A kérdező kommentje:

"M(e)=x*M(HCl)+(1-x)*M(H2)"


Nekem ebből az jön le, hogy az összes Cl2 elfogyott. Ezt honnan tételezhetem fel, hogy ez lesz az, ami elfogy, és nem a hidrogén?

2022. febr. 3. 17:32
 4/4 Silber ***** válasza:

A meglátás jó, a válasz egyszerű:

Ha a termék elegy 100%-ban HCl-t tartalmaz csak (nincs felesleg egyik komponensből sem), akkor az átlagos moláris tömeg 36,5 g/mol lesz (ez a HCl moláris tömege). Ha a klór van feleslegben amelynek moláris tömege 71 g/mol, akkor az átlagos moláris tömeg 36,5 g/mol-nál nagyobb. Ha ennél alacsonyabb, akkor a hidrogén a másik komponens a maga 2 g/mol-os értékével.

Mivel 15,7992 g/mol < 36,5 g/mol, így csakis hidrogén lehet jelen a HCl mellett.

2022. febr. 3. 18:24