Benjámin2 kérdése:

Mennyi kristályszódából végezhető el 196 g kénsav teljes semlegesítése? Sürgős


2022. febr. 2. 12:15
 1/1 anonim ***** válasza:

A kristályszóda az a 10 molekula kristályvizet tartalmazó nátrium-karbonát: Na2CO3·10H2O.

Ennek moláris tömege: M(Na2CO3·10H2O)=(2*23+12+3*16+10*(2*1+16))g/mol=286 g/mol.

A kénsav moláris tömege: M(H2SO4)=(2*1+32+4*16)g/mol=98 g/mol.

A kénsav anyagmennyisége: n=m/M=196g / (98 g/mol) = 2 mol.

Tehát 2 mól kénsavat kell semlegesíteni.

Egyenlet:

Na2CO3 + H2SO4 -> Na2SO4 + H2CO3 (ami elbomlik H2O+CO2-dá)

Vagyis az anyagmennyiség arányok: 1:1:1:1, ami a létező legegyszerűbb eset.

Vagyis 2 mól kénsav közömbösítéséhez szintén 2 mól kristályszóda kell.

Ennek tömege pedig:

m=n*M=2 mól * 286 g/mol = 572 g.

És ez a válasz a kérdésre. Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2023. jún. 1. 12:53