Hogy kell ezt megoldani? 2x(x-2)^6 -3(x-2)^3 -2=0

Tudom, hogy elkéne itt nevezni valamit y-nak és z-nek. De nem jöttem rá,hogy is kéne ezt csinálni. Eddig mindig " zsákutcába" érkeztem .

2022. jan. 26. 12:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A 2-es után lévő "x" az x vagy szorzásjel?
2022. jan. 26. 12:56
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Felteszem, hogy szorzásjel, mivel ha x lenne, akkor nem lehetne egzaktul megoldani (a WolframAlphának sem megy).


Tehát ha szorzás van, akkor legyen (x-2)^3=y, ekkor (x-2)^6=y^2, ezeket a helyettesítéseket használva ezt az egyenletet kapjuk:


2y^2 - 3y - 2 = 0, ennek megoldásai y=-1/2 és y=2. Ezek helyére visszaírjuk az eredetieket;


(x-2)^3 = 2, ennek megoldása x = köbgyök(2) + 2,


(x-2)^3 = -1/2, ennek megoldása x = köbgyök(-1/2) + 2.

2022. jan. 26. 13:02
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a kitevők egymás többszörösei és az alapok egyeznek, ezért új változót célszerű bevezetni, pl. y=(x-2)³. Nyilván, a hatványozás azonosságai miatt a (x-2)^6 = ((x-2)³)², aminek a "belseje" éppen y-nal azonos.

Ezután y-nal felírod az egyenletet:

2y²-3y-2=0

Ezt megoldva y-ra kapsz két gyököt: y1, y2.

Ezután a két gyököt egyenlővé teszed (x-2)³-nal, és megoldod x-re mindkettőt: (x-2)³ = y1, (x-2)³ = y2

2022. jan. 26. 13:05
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A megoldásokhoz még azt is tedd hozzá, hogy x₁,x₂∈R, mivel ezek csak a valós megoldások (amiken kívül még van 4 komplex is).
2022. jan. 26. 13:15
 5/7 anonim ***** válasza:

#4, valószínűleg a valós számokon túli számhalmazokat nem tanulták, így ha nem mondanak semmit, akkor "hozzáértjük", hogy a valós számok halmazán keressük a megoldásokat. Vagy már alapból úgy teszik fel a kérdést, csak azt a kérdező nem írta le.


De egyébként jogos az észrevétel.

2022. jan. 26. 13:23
 6/7 A kérdező kommentje:
Ez vicces mert amit x-nek jelöltem az x is, nem pedig szorzásjel. Akkor valszeg a tanárom elgépelte amikor feltöltötte a házit. LOL
2022. jan. 26. 14:12
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Szóltam a Tanáromnak és azt mondta m, hogy elgépelte amikor elküldte nekünk a feladatot. Szóval az x ott tényleg szorzásjel. Így viszont már valóban egyszerű. Sajnálom, hogy egy félreértés miatt kellett nektek időt pazarolnotok.
2022. jan. 26. 14:16