Hogy tudom megoldani ezt a két matek feladatot?


1.Az első feladat, egy komplex alakból tigonometrikus alakba való átalakitás.

Itt sajnos maga a tört zavar és elsem tudom kezdeni a feladatott.

Ha csak a nevező lenne akkor megtudnám oldani a feladatott, de a tört bezavar.

[link]

2.A másik feladat egy függvény vizsgálat , ahol meg kell határozni a zérushelyet, monotonitást és a szélső érték helyeit és értékeit.

Itt a zérushely:

A törtett egyenlővé tettem 0-val és kikötöttem,hogy a tört akkor lesz 0 , ha a számlálója egyenlő 0 vagyis X=0.

A monotnitásnál, lederiváltam a függvényt és eredménynek polinomot kaptam, de nem tudom folytatni. A szélsőérték helyének és értékének a meghatározásához is szeretnék segitséget kérni.

[link]



2022. jan. 24. 18:45
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

1. Tudod bővíteni a törtet:


10/(1-2i) * (1+2i)/(1+2i) = 10*(1+2i)/(-3), ezt pedig meg tudod csinálni.


2. Szorzatalakra kel átírnod a számlálót:


= x^2*(x-9), ennek pedig két zérushelye van, az x=0 és az x=9.


A többire most nincs időm.

2022. jan. 24. 19:02
 2/5 anonim ***** válasza:
70%

2. Deriválás: a deriválást elrontottad. Ennek kellene kijönnie:


[link]


Ott a hiba, hogy a -(x^3-9x^2)-et rosszul bontottad fel.


Monotonitás: ha a deriváltfüggvény értéke valamilyen x-re pozitív, akkor azon a helyen a függvény szigorúan monoton nő, ha negatív, akkor szigorúan monoton csökken, ha pedig 0, akkor lehetséges globális/lokális szélsőértéke van.


Nézzük meg, hogy a derivált mikor 0:


(2x*(63-15x+x^2))/(x-7)^2 = 0


Tört értéke akkor 0, hogyha a számláló értéke 0 úgy, hogy a nevező nem 0, tehát x=/=7. Egyébként:


2x*(63-15x+x^2) = 0


Szorzat értéke akkor 0, hogyha valamelyik tényezője 0, így


vagy x=0,


vagy 63-15x+x^2 = 0, ennek viszont nincs valós megoldása. Tehát x=0-ban lehetséges szélsőértéke van a függvénynek.


Nézzük, hogy mikor lesz pozitív a derivált:


(2x*(63-15x+x^2))/(x-7)^2 > 0


Mivel a nevező mindenképp pozitív, ezért minden további nélkül szorozhatunk (x-7)^2-nel:


2x*(63-15x+x^2) > 0


Egy szorzat értéke akkor pozitív, hogyha a tényezők előjele megegyezik, tehát


vagy x>0 és 63-15x+x^2>0, utóbbi tetszőleges x-re pozitív, tehát a függvény x>0-ra szigorúan mononoton nő,


vagy x<0 és 63-15x+x^2<0, itt pedig nem lesz megoldás. Tehát x>0-ra a függvény szigorúan monoton nő (leszámítva az x=7-et).


Nem nehéz rájönni, hogy x<0-ra a derivált negatív lesz, tehát ha x<0, akkor a függvény szigorúan monoton csökken.


Tehát ha x<0, akkor a függvény szigorúan monoton csökken, ha pedig x>0, akkor szigorúan monoton nő. Ez azt eredményezi, hogy x=0-ban lokális vagy globális szélsőérték van. Az eredeti függvény értéke x=0-ban 0, viszont x=-1-re a függvényérték pozitív, x=8-ra negatív, így a 0 csak lokális szélsőérték lehet, azon belül is minimum.

2022. jan. 24. 21:41
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a függvényes (2. feladat) így már érthető.

Visszont az első feladatnál , számlálóban a zárójeles részt megszorzom 10-el, akor kapok 10 + 20i*t azaz (10 + 20i)/-3 lesz, majd,hogy a nevező eltünjön beszorzok 3-al, vagyis a törtből ez lesz: (30 + 60i). Jól gondolom?

2022. jan. 25. 12:43
 4/5 tatyesz ***** válasza:

Miért kell, hogy a nevező eltűnjön? Beszorozni egyenletet szokás, de akkor a nevezőben eltűnik a 3-as, a számláló meg változatlan marad.


Inkább: összeget úgy osztunk, hogy az összeg minden tagját osztjuk:


-10/3 - (20/3)·i


Amúgy az 1-es válaszoló nem is jól számolt:


(1 - 2i)(1 + 2i) = 1² - (2i)² = 1 - (-4) = 1 + 4 = 5


10(1 + 2i)/5 = 2(1 + 2i) = 2 + 4i

2022. jan. 25. 13:04
 5/5 anonim ***** válasza:

Valóban, figyelmetlen voltam.


Viszont a 3-mal beszorzásban is van hiba a 3-as válaszban (már ha úgy akarnád csinálni), ráadásul egyszerre sikerült több hibát is elkövetni.


Nem tudom, hogy mennyire mennek a törtek, de át kellene egy kicsit ismételned.

2022. jan. 25. 13:31