Hogy kell megoldani?

2022. jan. 26. 11:06
 1/4 krwkco ***** válasza:
100%
Ha n ember volt a buliban, akkor hány koccintás volt? Ugyebár minden ember koccintott mindenkivel, kivéve saját magával. És ezzel minden koccintást kétszer számoltunk. Mert mindkét résztvevő felől figyelemebe vettük, pedig 2 ember, az csak 1 koccintás.
2022. jan. 26. 13:17
 2/4 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
100%

Legyen a társaságban n darab ember.

1 ember n-1 darab emberrel koccint, hiszen saját magaddal nem szoktál.

n ember így n*(n-1) koccintást eredményezne, de így minden koccintást duplán számoltunk, tehát ezt a szorzatot leosztjuk kettővel. (Gondold meg, hogy ha Anna koccint Bélával, az ugyanaz, mintha Béla koccint Annával, tehát emiatt építjük be a modellbe ezt a kettővel osztást.)


Elkészítettük a koccintás "képletét": n*(n-1) / 2 darab koccintás történik.


Egyenlet: n*(n-1) / 2 = 153


Innen már csak egyenletrendezés, zárójelfelbontás és a kapott másodfokú egyenletet megoldod. Menni fog?

2022. jan. 26. 15:48
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, menni fog!😊❤️
2022. jan. 26. 19:56
 4/4 krwkco ***** válasza:
100%

A másodfokú egyenlet képlete helyett célzott találgatással is meg lehet oldani:

n(n-1)=2*153=306

Tehát 306kb.=n^2. gyök(306)=17,49. Akkor 18*17-ről lehet szó? És igen 18*17=306.

18-an voltak a buliban.

2022. jan. 26. 20:07