Miért van több részecske az oxigénban mint az alumíniumban azonos tömeg esetén?

És miért van több részecske az alumíniumban mint az oxigénban azonos térfogat (és 25 fok, standard nyomás) esetén?

2022. jan. 20. 19:16
 1/4 anonim ***** válasza:
moláris tömeg, sűrűség?
2022. jan. 20. 19:34
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, az első kérdést már értem, a sűrűségeset viszont nem. A rhó=mo/Vo, és azonos a Vo, viszont a tömegüket nem tudjuk. És persze, mondhatjuk, hogy m=n*M, de a n-et sem tudjuk, ezért nem is tudjuk összehasonlítani a részecske számukat. Ezt hogyan kéne?
2022. jan. 20. 21:09
 3/4 anonim ***** válasza:
Moláris tömeg X sűrűség nagyobb az aluminiumnál vagy valami hasonló
2022. jan. 20. 21:46
 4/4 anonim ***** válasza:

Igazából a 2. triviálisan amiatt van, hogy az egyik gáz a másik meg szilárd.


Alumínium sűrűsége 2,7g/cm^3= 2700g / dm^3

O2 az kicsit bonyolultabb, mert gáz a levegő sűrűsége 1,293g/dm^3. Itt van egy durván 2000x-es szorzó a sűrűségben!

(Az O2 sűrűsége ennél kicsit nagyobb, de nagyságrendi becsléshez ez szerintem jó lesz.)


1 dm^3 alumínium az 2700g kb 100 mol.

1 dm^3 O2 az kb 1 gramm ami 1/32mol.


Durván 2-3ezerszer több az alumínium anyagmennyisége azonos térfogat mellett, mint egy gázé.

-------------------------

Az első kérdés meg nem annyira triviális.

Az O2 molkula tömege 32g/mol, az Al tömege 27g/mol.


1kg O2 az 31,25mol. --> 62,5mol O atom

1kg Al az 37 mol.


Ha itt részecske alatt az atomokat érti, akkor az 1kg oxigén gáz több atomból áll, mint az 1kg alumínium.

De az 1kg O2 gáz kevesebb molekulából áll, mint ahány atomból az Al.

Atomot és molekulát egyaránt szokás részecskének nevezni.

2022. jan. 22. 12:31