Tundátok nekem ebben segiteni?


A magyarországi kábítószerfogyasztással kapcsolatban bekövetkezett halálesetek száma:

1995: 204 halál, 1996:: 288 halál, 1997: 339 halál


Ezen értékek alapján 1995-höz képest t idő múlva h(t) = h₀ * e^0,2539*t haláleset lesz h₀ értéke az 1995-ös adat.


a, Hány haláleset volt várható 2015-re?

b, Mikor lépte át a 12000-et a halálesetek száma?



2022. jan. 14. 16:37
 1/4 anonim ***** válasza:
61%

h₀=204

t=t1–1995

t1 az aktuális év.

a)

2015 esetén t=2015–1995=20, erre az évre várható halálesetek száma:

h=204·e^0,2539·20=32732

b)

h=204·e^0,2539·t

h/204=e^0,2539·t

Mindkét oldal természetes alapú logaritmusát veszed:

ln(h/204)=0,2539·t

Ebből kifejezed t-t:

t=ln(h/204)/0,2539

h=12000

t=ln(12000/204)/0,2539≈16,05

Kerekítve t=16 év

Ezek alapján a keresett év:

t1=t+1995=16+1995=2011

2022. jan. 14. 23:45
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segitséget! Annyi lenne a kérdésem, hogy csak In-el lehet kiszámolni? 10-es alapú logaritmussal nem lehet?
2022. jan. 15. 09:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Azért a természetes alapú logaritmust használtam, mert lne=1:

ln(e^0,2539·t)=0,2539·t·lne=0,2539·t

10-es alapú logaritmussal kissé bonyolultabb lenne:

h/204=e^0,2539·t

lg(h/204)=lg(e^0,2539·t)=0,2539·t·lge

t=lg(h/204)/(0,2539·lge)=lg(12000/204)/(0,2539·lge)≈16,05

2022. jan. 15. 12:50
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm!
2022. jan. 15. 13:48