Mi a megoldás ebben a feladatban?

Írjunk az 523...-hoz három számjegyet úgy, hogy az így keletkezett hatjegyű szám osztható legyen 7-tel, 8-cak és 9-cel is. Hány megoldás van?

2022. jan. 10. 22:33
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a 7;8;9 számok páronként relatív számok, ezért biztos, hogy a keresett szám osztható eek szorzatával, vagyis 7*8*9=504-gyel, így a keresett szám felírható 504*n alakban, ahol n valami egész szám.


A legkisebb szóbajöhető szám az 523000, a legnagyobb az 523999, ezen két szám közé kell, hogy essen az 504*n alakú szám, tehát:


523000 <= 504*n <= 523999, ennek a megoldása


~1037,7 <= n <= ~1039,6


Mivel n egész, ezért az egyenlőtlenség egész megoldásait kell megnéznünk, amik az n=1038 és n=1039 megoldások. Ennek megfelelően a két keresett szám:


504*1038 = 523152

504*1039 = 523656


Több megoldás nincs.

2022. jan. 10. 22:41
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
*páronként relatív prímek
2022. jan. 10. 22:41