Valaki nagyon kérem segítene ebben a kettő matek feladatban? (8.as matek)


4. Egy téglatest élei a= 2 cm, b=3 cm. A hozzá hasonló téglatest térfogata 240 cm³. Mekkora a téglatest harmadik éle, ha a hasonlóság aránya 2?


5. Árnyekom hossza 3,6 m, magasságom pedig 170 cm. Milyen magas az a gyárkémény, amelynek árnyéka ugyanebben az időpontban a közelemben mérve 44 m? Készíts rajzot!



2021. ápr. 19. 19:17
 1/7 anonim ***** válasza:

4)

a'=4 b'=6 c'=2c => 48c=240 => c=5


5)

m/44=1,7/3,7 => m=20,22

2021. ápr. 19. 19:25
 2/7 anonim ***** válasza:

4. A téglatest harmadik élét jelölje c. A hasonló téglatest esetén az oldalak 2*a, 2*b, 2*c (minden oldal kétszer olyan hosszú), azaz 2*a*2*b*2*c=240. Behelyettesíted a-t és b-t, kijön c értéke.


5. A te magasságod ugyanúgy aránylik az árnyékod hosszához, mint a gyárkémény magassága a gyárkémény hosszához. Ezt egy derékszögű háromszöggel tudod ábrázolni: a függőleges él a magasság, a vízszintes él a talajon az árnyék hosszúsága. Mivel ugyanarról az időpontról van szó, ezért a "napsugár" és a talaj szöge azonos, úgyhogy két hasonló háromszögről van szó (a további szögek közül az egyik mindkét esetben derékszög, mivel te is és a kémény is függőlegesen, a talajra merőlegesen álltok, és akkor nyilván a harmadik szög is megegyezik). Hasonló háromszögek esetén pedig az oldalak aránya megegyezik, úgyhogy a kémény magassága egyszerűen számítható (vigyázz, cm-ben fog adódni!).

2021. ápr. 19. 19:27
 3/7 A kérdező kommentje:
Hátde hogyha megszorzom a 2*4 2*6 2*5öt, az 480 lesz nem pedig 240. Elrontottam valamit vagy csak nem értem?😕
2021. ápr. 19. 19:41
 4/7 anonim ***** válasza:
#1-ben le van írva a számolás. Nem nézted meg?
2021. ápr. 19. 19:44
 5/7 A kérdező kommentje:
De, csak az a két kacsacsőrös rész nem volt világos. Az elsőnél arra gondoltam, hogy talán a kacsacsőr azt jelenti a C 48nál kissebb. De a másodiknál nemtudom mit takarhat
2021. ápr. 19. 19:47
 6/7 anonim ***** válasza:
A => egy nyíl. Azt jelenti, hogy ebből következik.
2021. ápr. 19. 19:49
 7/7 A kérdező kommentje:
Jajj, így már világos! Köszönöm szépen mindnekinek!🙂😊😊
2021. ápr. 19. 19:52