4 oldalú dobókockával dobva mekkora a valószínűsége, hogy az esetek több mint felében 4-est dobjon az ember? Mi az általános képlete, módszere, ha ki akarom számolni, hogy N kockadobásból legalább K esetben 4-est dob az ember?

Az egyik egyetemi oktatónk egy elektronikus, 50 kérdéses feleletválasztós tesztben, ahol mindig 4 válasz közül kell 1 db helyes választ kiválasztani, 31 helyes választ vár el az elégségeshez, és ezt azzal indokolja, hogy "az anyag felének tudása ezt feltételezi". Azt mondja, hogy ha lejjebb tenné a ponthatárt, például 25-höz, akkor találomra történő válaszadással is nagyon könnyen lehetne elégségest kapni. Azt hiszem, hogy a kérdésben leírt kockadobási példa megfeleltethető ennek az esetnek, és kíváncsi vagyok, mi a valószínűsége egy elégséges osztályzatnak attól függően, hogy hol van ponthatár.

2022. jan. 8. 13:44
 1/9 A kérdező kommentje:
Azt akartam írni az első kérdésben, hogy "az esetek legalább felében".
2022. jan. 8. 13:52
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha 25 kérdésre tudod a választ, 25-öt tippelsz. 25 tippből várhatóan 6,25 jó lesz, az kb 31 pont.
2022. jan. 8. 14:06
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Milyen számolás alapján jön ki, hogy ezekkel a feltételekkel 25 tippből várhatóan 6,25 lesz helyes?
2022. jan. 8. 14:38
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

Ha dobóKOCKA, akkor hat lapja van.

Négy oldala a háromszög alapú gúlának van.

Mivel a kérdés alapvetően hibás, semmiféle valószinűségi számítás nem érvényes.

2022. jan. 8. 14:48
 5/9 A kérdező kommentje:
Kedves 4-es válaszoló, teljesen haszontalan a válaszod, és ráadásul tájékozatlan is vagy. Képzeld, magyar nyelven dobóKOCKÁNAK neveznek olyan tárgyakat is, amelyek nem kocka alakúak, létezik négyoldalú dobókocka, ötoldalú, tizenkétoldalú és húszoldalú is. Például szerepjátokozók és bizonyos társasjátékozók használnak ilyeneket. Írd be a google-ba, hogy "dobókockák" és nézegesd a választékot.
2022. jan. 8. 14:53
 6/9 krwkco ***** válasza:
100%

"Mi az általános képlete, módszere"

Egyenlő valószínűségő eseteknél: kedvező esetek/összes esetek. Az eseteknek egymást kizárónak kell lenniük.

2022. jan. 8. 15:09
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Összes eset: 4^n, ahol n a dobások (kérdések) száma.


Pontosan k-szor dobunk 4-est (n alatt a k) * 1^n * 3^(n-k) esetben.


Tehát annak a valószínűsége, hogy pontosan k-szor dobunk 4-est,


(n alatt a k) * 3^(n-k) / 4^n .


Itt azt tudod tenni, mivel k>=n/2, hogy a kapott valószínűségeket összeadod a megfelelő számhalmazon. Tehát esetünkben n=50, k=25,26,...,50, és ezeket külön-külön összeadod.


Szerencsére ezt a programok pikk-pakk kiszámolják helyetted;


[link]


Ez alapján kb. 0,01% az esélye annak, hogy LEGALÁBB a felére jól tippelsz, így a tanárod hülyeséget mondott.

2022. jan. 8. 15:13
 8/9 A kérdező kommentje:
7-es, köszönöm szépen! Én is sejtettem, hogy csupa tippeléssel nem állja meg a helyét ez a számolás, úgy viszont igen, ahogy a 2-es válaszban megfogalmazták.
2022. jan. 8. 15:29
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

#3

Legyen X diszkrét valószínűségi változó. Lehetséges értékei: 0,1

(0:nem talált, 1:talált)

Legyen p annak a valószínűsége, hogy, talált.

(Ebben az esetben p=0,25 mert minden válaszlehetőség ugyanakkora valószínűséggel helyes. Ez azért van, mert klasszikus valószínűségi mezőt feltételezünk, így jó eset/összes eset szerint kijön, hogy 1/4)

X~Bernoulli(p), mert P(X=1)=p és P(X=0)=1-p.

Tehát E(X)=p.

Ennek a bizonyítását is szívesen leírom.


Legyen Y olyan véletlen változó, hogy

Y=X1+...+Xn, ahol minden i (1≤i≤n) esetén Xi~Bernoulli(p) és ezek az Xi véletlen változók függetlenek egymástól.

Ekkor egy közismert tétel alapján (szintén örömmel bebizonyítom, ha gondolod) Y~Binomiális(n,p). Jelen esetben n=25, p=0,25.


E(Y)=n*p, ami itt 6,25.

Ennek bizonyítása:

E(Y)=E(X1+...+Xn)=E(X1)+...+E(Xn)=p+p+...+p=n*p


De "érthetőbben": minden találatra 0,25 az esély. Összeadod őket, az pont 6,25.

2022. jan. 8. 16:00