Adott három pont pedig(2, 1) Q(7, 13) r(6, 4) Határozod meg pq és pr vektorok Koordinátait Illetve a két vektor hosszát. Két vektor közti sziget azaz cos y értékét majd ebből vissza keresve y szöget. Hogyan kell ezt kiszámolni?

Képlete
2022. jan. 5. 23:11
 1/1 anonim ***** válasza:

Igazán odafigyelhetnél, hogy mit írsz ki kérdésnek...


A PQ és PR vektorokat úgy kapod, hogy, az utóbbi pont koordinátáiból kivonod az előbbi pont azonos helyen lévő koordinátáit;


PQ = (7-2 ; 13-1) = (5;12)

PR = (6-2 ; 4-1) = (4;3)


Az általuk bezárt szöghöz a skaláris szorzatot lehet használni;


a*b = |a|*|b|*cos(y), illetve aktualizálva a feladathoz:


PQ * PR = |PQ|*|PR|*cos(y)


A képletben |a| és |b| az a és b vektorok hossza, az a*b szorzat pedig így számolható: x1*x2 + y1*y2, vagyis az azonos helyen lévő koordinátákat összeszorzod, és a szorzatokat összeadod. Esetünkben;


PQ * PR = 5*4 + 12*3 = 20+36 = 56, tehát ez megy a bal oldalra.


A vektorok hosszát így lehet kiszámolni: gyök(x1^2 + y1^2), tehát a vektor koordinátáit külön-külön négyzetre emeled, azokat összeadod, végül gyököt vonsz (lásd. Pitagorasz-tétel), esetünkben;


|PQ| = gyök(5^2 + 12^2) = 13

|PR| = gyök(4^2 + 3^2) = 5


Tehát az egyenletünk;


56 = 5*13*cos(y), rendezés után


56/65 = cos(y), tehát ekkora a két vektor hajlásszögének koszinusza. Ebből a szöget egy egyszerű visszakereséssel kapjuk;


y = arccos(56/65) =~ 30,51°.

2022. jan. 5. 23:22